przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 lutego 2018

Min. Szczerski: Trzeba prowadzić dialog

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski we wtorek w TVP Info powiedział, że temat nowelizacji ustawy o IPN podpisanej przez Prezydenta "wymaga osobnej dyskusji, osobnego dialogu" z Ukrainą.

 

Zapewnił przy tym, że utrzymana jest wizyta w Warszawie wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko, którą szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin zapowiedział na poniedziałkowej konferencji. Rozenko ma spotkać się z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że Rozenko i Gliński spotkają się w połowie lutego.

 

- Dzisiaj rozmawiałem z Kijowem. Wiem, że utrzymana jest wizyta wicepremiera Ukrainy pana Rozenko i  jego spotkanie z wicepremierem Glińskim dotyczące właśnie kwestii historycznych polsko-ukraińskich - zapewnił minister Szczerski.

 

- Mam nadzieję, że akurat ze stroną ukraińską będziemy mogli tutaj, na miejscu tę rozmowę podjąć - dodał.

 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że nowela ustawy o IPN "jest z gruntu uczciwa". - Nie ma drugiego dna. Wiele osób próbuje w niej doszukiwać się drugiego dna, że my chcemy coś ukryć przed opinią publiczną świata, albo odnosi się negatywnie do ludzi, którzy mówią prawdę - powiedział. Zobacz także: „Postanowiłem podpisać nowelę ustawy o IPN i skierować ją do TK”

 

Pytany o to, czy Izrael nadal oczekuje zmian w ustawie, minister powiedział, że "teraz będziemy bardzo dokładnie w te głosy się wsłuchiwać". Dodał, że wie, iż na świecie jest więcej nieprozumień niż zrozumienia w sprawie tej ustawy. Jak podkreślił, nieprawdą jest, że ta ustawa zagraża świadectwom ocalonych z Holokaustu.

 

-Teraz najważniejsze jest, żeby trzymać kontakt i kanały komunikacji zarówno ze stroną izraelską, jak i z Waszyngtonem. To nieporozumienie raczej narasta niż opada - stwierdził. Dodał, że cały czas jest w kontakcie z obiema stronami, które zgłaszały zastrzeżenia.

 

- To nie jest tak, że jesteśmy dziś już na jakimś etapie, o którym możemy mówić, że jesteśmy w dobrym miejscu. Jesteśmy wciąż w miejscu trudnym. Ale ten dialog trzeba prowadzić - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał Prezydent, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". (PAP, MK)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.