przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 listopada 2015

„W Pekinie nie będzie porozumienia ws. partnerstwa nuklearnego”

Minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że porozumienie ws. nuklearnej technologii w Polsce nie jest tematem obecnej wizyty prezydenta w Chinach.
 

Dziennikarze pytali ministra Szczerskiego o informacje pojawiające się w niektórych chińskich mediach, że przy okazji szczytu gospodarczego szesnastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" mogą być podpisane umowy ws. finansowania i budowy polskiej elektrowni jądrowej.

   

Minister Szczerski powiedział, że w środę w obecności prezydenta Chin Xi Jinpinga będą podpisywane porozumienia, ale nie ma porozumienia dotyczącego nuklearnej technologii w Polsce.

   

Jak mówił, jest to element promocji strony chińskiej, która bardzo na to nalega, zabiega i promuje koncepcję partnerstwa nuklearnego. Dodał, że chodzi o połączenie chińsko-francuskiej oferty, którą złożono już Wielkiej Brytanii. - A teraz strona chińska bardzo chciałaby powtórzyć tę ofertę dla naszej części Europy - powiedział.

   

- Ale to jest oferta chińska, która jeśli jest, jeśli w ogóle kiedykolwiek do zrealizowania, to w dalekiej przyszłości - zaznaczył. Dodał, że nie jest to tematem obecnej wizyty w Chinach.

   

Krzysztof Szczerski dodał, że w środę ma zostać m.in. podpisane memorandum ws. koncepcji "Jednego Pasa, Jednej Drogi".

   

Prezydent Andrzej Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach. W grupie "16+1", oprócz Chin, znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Podczas czwartego szczytu w Suzhou większość krajów była reprezentowana przez premierów. Chorwację reprezentował przewodniczący parlamentu, a Rumunię i Słowację - wicepremierzy. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.