przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 18 lutego 2016

Minister Szczerski: Polski rząd nie jest eurosceptyczny

- Biorąc pod uwagę naszą historię, trudno być eurosceptykiem. Polska zawsze cierpiała w wyniku rozgrywek europejskich sił, a zyskiwała na jedności - przekonywał w środę w Londynie prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
 

Podczas zamkniętego wykładu w prestiżowym instytucie spraw międzynarodowych Chatham House Krzysztof Szczerski podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prezentuje "eurorealistyczne" podejście.

 

Podczas zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu UE w Brukseli mają się zakończyć trwające blisko dziesięć miesięcy negocjacje dotyczące brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył w trakcie wystąpienia, że negocjacje dotyczące planów ograniczenia zasiłków dla migrantów pozostają nierozstrzygnięte, a pomiędzy Polską a Wielką Brytanią są znaczące różnice.

 

- W pełni rozumiemy (brytyjskie propozycje), ale część z nich jest nie do zaakceptowania - podkreślił, dodając, że polski rząd nie zgodzi się na żadne rozwiązania o charakterze dyskryminującym lub retrospektywnym.

 

Jak wyjaśnił, wbrew oczekiwaniom brytyjskiego premiera Davida Camerona, Polska nie zgodzi się na ograniczenie dostępu do zasiłków dla obywateli Polski, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, a których dzieci mieszkają w Polsce.

 

- Polacy nie przyjeżdżają tutaj po to, aby pobierać zasiłki, ale do ciężkiej pracy lub na studia - przekonywał minister Szczerski, odrzucając sugestie, że istniejący system zasiłków stanowi zachętę do przyjazdu, szczególnie z biedniejszego wschodu Polski.

 

Minister podkreślił także, że przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie Polska będzie zabiegała o wzmocnienie obecności sił sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

- W obecnej sytuacji NATO nie jest w stanie skutecznie determinować sytuacji na wschodzie i południu Europy; konieczne jest wzmocnienie defensywnych możliwości sojuszu - ocenił Krzysztof Szczerski.

 

Jak dodał, gwarantem stabilności i bezpieczeństwa w Europie jest przestrzeganie prawa międzynarodowego, które zostało złamane przez Rosję poprzez aneksję Krymu w 2014 roku.

 

Pytany o relacje polsko-niemieckie, minister Szczerski podkreślił, że nie zależy nam na pustym świętowaniu dobrosąsiedztwa, ale na merytorycznej dyskusji o tym, co dla nas ważne, nawet jeśli się różnimy.

 

Krzysztof Szczerski ocenił, że interesy obu państw są odmienne zwłaszcza w zakresie polityki energetycznej, wskazując na planowaną budowę rurociągu Nord Stream 2 jako zagrożenie dla relacji dwustronnych.

 

Minister był także pytany o kontrowersje wokół reform wprowadzanych przez rząd Beaty Szydło i polskie stanowisko wobec uchodźców z Syrii.

 

Podczas swojej wizyty w Londynie minister Szczerski spotkał się także z brytyjskim ministrem do spraw europejskich Davidem Lidingtonem i udzielił półgodzinnego wywiadu telewizji BBC News. W czwartek poprowadzi gościnny wykład na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Chatham House to jeden z najbardziej prestiżowych think-tanków zajmujących się polityką zagraniczną na świecie, uznawany za centrum europejskiej debaty politycznej. Wśród jego członków są rządy większości państw G20, a także największe korporacje i organizacje charytatywne. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.