przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 30 marca 2016

20 tys. podpisów pod apelem w sprawie majora Bernaciaka

  |   Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński odebrał 20 tysięcy podpisów zebranych pod Apelem do Prezydenta (fot. Eliza Radzikowska) Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński odebrał 20 tysięcy podpisów zebranych pod Apelem do Prezydenta (fot. Eliza Radzikowska)

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński odebrał 20 tysięcy podpisów zgromadzonych pod Apelem do Prezydenta o odebranie orderów Virtuti Militari mordercom majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”.

 

Paczkę z nazwiskami osób popierających tę inicjatywę złożyli na ręce Macieja Łopińskiego posłowie PiS Jacek Sasin i Michał Dworczyk oraz senator prof. Jan Żaryn.

 

Głosy popracia pod apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostały zebrane na początku marca, w związku z uroczystymi obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wolontariusze zbierający podpisy, pojawili się w 180 miastach w Polsce, tam gdzie odbywał się projekt „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

We wniosku do Prezydenta RP, autorzy apelu przypominają, że Mjr Bernaciak był „bohaterem walk z niemieckim najeźdźcą oraz komunistycznym okupantem. Kierował się zawsze honorem żołnierza polskiego oraz wiernością Ojczyźnie”.

 

Jednocześnie zwracają uwagę, że przypadająca w tym roku 70-ta rocznica jego śmierci „w sposób symboliczny zobowiązuje do weryfikacji wszystkich odznaczonych przez władze komunistyczne tym najwyższym polskim orderem bojowym".

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.