przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 16 czerwca 2017

Minister Szczerski: Rozmowy dwustronne najważniejszym punktem wizyty prezydenta USA w Warszawie

Z polskiego punktu widzenia najważniejszym elementem wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie będą rozmowy dwustronne z prezydentem Andrzejem Dudą - zapowiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Odnosząc się na antenie Radia Wnet do programu lipcowej wizyty Donalda Trumpa w naszym kraju, minister Szczerski stwierdził, że najważniejsze trzy punkty są już znane.

 

- Punktem numer jeden jest rozmowa dwustronna Trump-Duda, bo to jest wizyta na zaproszenie pana prezydenta Dudy, więc na pewno to jest punkt najważniejszy z punktu widzenia polskiego - podkreślił prezydencki minister.

 

Drugim punktem jest – zdaniem Krzysztofa Szczerskiego - uczestnictwo prezydenta USA jako gościa honorowego w szczycie Trójmorza. Trzecim punktem będzie publiczne wystąpienie Donalda Trumpa z przesłaniem do Polaków i innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Wiadomo też, że wizyta odbędzie się 6 lipca.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że pozostałe szczegóły wizyty Donalda Trumpa są wciąż ustalane. - Jak wiemy, to jest wizyta zarówno w Warszawie, jak i później na szczycie G20 w Hamburgu, więc to jest też kwestia obowiązków prezydenta Trumpa na tym szczycie. Od tego też zależy długość pobytu w Warszawie, a od długości pobytu w Warszawie zależy program tej wizyty. To wszystko jest jeszcze w trakcie ustalania, pracujemy teraz intensywnie z administracją prezydenta Trumpa – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Jednocześnie ocenił, że przygotowanie wizyty - m.in. pod względem bezpieczeństwa - jest dużym wyzwaniem ze względu na to, że decyzja o przyjeździe amerykańskiego prezydenta do Polski zapadła w Białym Domu "stosunkowo późno, jak na tego typu wizyty, czyli na miesiąc przed samym spotkaniem".

 

- Ale polskie służby pokazały swój profesjonalizm i podczas szczytu NATO, i podczas Światowych Dni Młodzieży, liczymy więc na to, że także w tym przypadku profesjonalizm będzie pokazany – stwierdził Krzysztof Szczerski.

 
Pytany o tematy rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, minister wymienił przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że po raz pierwszy od przystąpienia Polski do NATO sojusz polsko-amerykański "nie jest sojuszem egzotycznym, tylko realnym".  - Na terenie Polski przebywają amerykańskie wojska, i to zarówno pod flagą amerykańską, w ramach dwustronnej współpracy, brygada ciężka, jak i w ramach współpracy NATO-wskiej, pod flagą NATO-wską, jako efekt decyzji szczytu NATO w Warszawie - podkreślił Krzysztof Szczerski.
 
Jak zauważył, Polska dąży do tego, aby wojska amerykańskie zostały w Polsce "na dłużej, żeby one tutaj były częścią trwałą systemu bezpieczeństwa Polski".
 
Drugim kluczowym - zdaniem prezydenckiego ministra - tematem  będzie współpraca ekonomiczna pomiędzy USA a regionem Trójmorza. Minister Szczerski zaznaczył, że Trójmorze to przede wszystkim "koncepcja inwestycji w rozwój infrastruktury, inwestycji w ten region Europy, żeby stał się jeszcze bardziej spójny, a tym samym, żeby przyczyniał się jeszcze bardziej do spójności europejskiej".
 
- Ten region potrzebuje inwestycji, potrzebuje skoku rozwojowego i to także jest element, który będzie poruszany w czasie rozmów z Donaldem Trumpem, zarówno tych dwustronnych, jak i z pewnością na samym szczycie Trójmorza - mówił Szef Gabinetu Prezydenta. (PAP) 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.