przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 11 sierpnia 2017

Hołd ofiarom Operacji Polskiej NKWD

  |   Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Minister Halina Szymańska na obchodach 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej Minister Halina Szymańska przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Minister Halina Szymańska na obchodach 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia tzw. Operacji Polskiej przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Minister Halina Szymańska, w imieniu Prezydenta RP, uczestniczyła w obchodach upamiętniających ofiary tzw. Operacji Polskiej z lat 1937-1938. W piątek przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez NKWD akcji wymierzonej w Polaków żyjących wówczas w Związku Sowieckim.

 

11 sierpnia 1937 roku za zgodą Józefa Stalina, szef NKWD Nikołaj Jeżow uruchomił falę represji prowadzącą do ludobójstwa. Życie straciły dziesiątki tysięcy Polaków zamieszkujących na terenie ówczesnego Związku Sowieckiego.

 

Zobacz także: List prezydenta z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia Operacji Polskiej NKWD W piątek przy warszawskim pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość upamiętniająca Polaków zamordowanych i represjonowanych na terytorium Związku Sowieckiego w ramach tzw. Operacji Polskiej.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników uroczystości, który został odczytany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Halinę Szymańską.

 

Minister Szymańska złożyła też przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie wieniec w imieniu Głowy Państwa.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.