przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

O Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej

Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej powstało w Kancelarii Prezydenta RP tuż po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na Urząd Prezydenta. Jest ono bezpośrednim spadkobiercą inicjatywy powstałej podczas kampanii wyborczej powszechnie znanej jako „Duda Pomoc”.

 

Celem Biura jest podejmowanie interwencji prawnej w sprawach obywateli, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktu z organami władzy publicznej – samorządowej lub centralnej, urzędami i korporacjami.

 

Pracownicy Biura świadczą pomoc spotykając się z wcześniej umówionymi obywatelami oraz korespondencyjnie, odpowiadając pisemnie na nadesłane listy.

 

W ramach pomocy, Biuro podejmuje interwencję zwracając się do właściwych urzędów i instytucji z prośbą o udostępnienie informacji, podjęcie działań kontrolnych, ponowne rozpatrzenie sprawy etc.

 

Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej podpisało umowy współpracy z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Naczelną Radą Adwokacką oraz Krajową Radą Radców Prawnych. Współpraca z wyżej wymienionymi partnerami będzie się odbywała m.in. w obszarze edukacji poprzez działania na rzecz podnoszenia społecznej świadomości w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich i przestrzeganiu ich przez organy władzy publicznej.

 

Ponadto w ramach współpracy studenci, aplikanci adwokaccy i radcowscy, a także adwokaci i radcowie prawni mogą odbywają w Biurze wolontariat, świadcząc pomoc obywatelom.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.