przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

O projekcie

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami tegorocznej edycji, która poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry.

Podsumowanie akcji „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”

7 września 2013 roku odbyła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.
 

Ponad 700 miejscowości z różnych regionów całego kraju przyjęło zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego do udziału w tym przedsięwzięciu i przygotowało oryginalny scenariusz spotkania z dziełami Aleksandra Fredry.


Place, parki, szkoły, urzędy miast, biblioteki, zakłady karne, domy pomocy społecznej, rozgłośnie radiowe stały się miejscem spotkania przedstawicieli różnych środowisk lokalnej społeczności z bohaterami fredrowskich utworów.


Publicznemu czytaniu towarzyszyły inscenizacje, wystawy, konkursy, parady.


Do każdego miejsca, w którym odbyła się akcja, została wysłana z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościowa pieczęć. Specjalnie na tę okoliczność zaprojektowany został plakat autorstwa Piotra Młodożeńca.

 

W zakładce „Uczestnicy akcji” znajdą Państwo wykaz wszystkich miejscowości uczestniczących w tegorocznej odsłonie „Narodowego Czytania”; ich graficzną wizualizację przedstawia zamieszczona poniżej mapa.

 

Zobacz także:  „Podziękowania za udział w „Narodowym Czytaniu”  

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.