przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 18 listopada 2017

Minister Mucha: Władza musi być sprawowana efektywnie

Nowa konstytucja mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej - powiedział zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. 

 

Minister Mucha, który jest Pełnomocnikiem Prezydenta Andrzeja Dudy ds. referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji, w sobotę spotkał się w Warszawie z uczestnikami kongresu Klubu Jagiellońskiego.

 

Prezydencki minister powiedział, że jeśli referendum w sprawie zmiany konstytucji odbędzie się za rok - jak chce Prezydent w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - i Polacy opowiedzą się za zmianami, w takim razie nowa konstytucja mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej. Pierwsza Konstytucja II RP została uchwalona 17 marca 1921 r.

 

Według niego model władzy wynikający z przyszłej Ustawy Zasadniczej powinien zapewniać tej władzy skuteczność. - Mam przekonanie, że konstytucja z 1997 r. była efektem związanym z okresem pierwszej prezydentury z lat 1990-95 i rezultatem przemyśleń w ówczesnym obozie politycznym. Jeśli pyta mnie pan, czy ten model jest doskonały, to odpowiadam: nie, nie jest doskonały - odpowiedział na jedno z pytań minister Mucha.

 

Wyjaśnił, że należałoby albo wzmocnić pozycję premiera i model parlamentarno-gabinetowy, albo kierować się w stronę "może nie klasycznego systemu prezydenckiego, np. w stylu amerykańskim, ale wzmocnienia pozycji prezydenta przez odwołanie się do systemu semiprezydenckiego".

 

- Władza musi być sprawowana efektywnie – podkreślił wiceszef KPRP.

 

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Prezydent ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Chce, by referendum odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

 

Debata o referendum konstytucyjnym zainaugurowana została w Gdańsku pod koniec sierpnia, a obecnie trwają kolejne spotkania w różnych częściach Polski. Opinie można też przesyłać m.in. na adres mailowy . (PAP/BZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.