| | |
A | A | A
Środa, 22 czerwca 2016

„Chciałabym, żeby młodzi ludzie rozmawiali z ekspertami na ważne tematy”

Udział Pierwszej Damy w warsztatach i debacie „Eksperci pytają Młodych” (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży!

 

Przede wszystkim, bardzo serdecznie dziękuję, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie na dzisiejszą debatę „Eksperci pytają Młodych”. Bardzo dziękuję za obecność w Pałacu Prezydenckim ekspertom: profesorom reprezentującym różne placówki naukowo-badawcze, bardzo serdecznie dziękuję ambasadorom, którzy prowadzili dziś grupy warsztatowe w ogrodach. Dziękuję również uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się w inicjatywę „Eksperci pytają Młodych” i w tę pierwszą debatę poświęconą zdrowiu, która otwiera ten cykl. Szczególnie chciałabym podziękować jednej osobie, dzięki której doszło dziś do tej debaty i która jest jej współorganizatorem. A jest nią dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, który wraz ze swoimi współpracownikami zainteresował mnie raportem z badań HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej. Co więcej, zapewnił mnie, że specjaliści chcą, aby wyniki badań zostały przedstawione i zinterpretowane właśnie przez młodych ludzi, uczestników tegoż raportu. Zobacz także: Eksperci pytają Młodych

 

To z kolei zainspirowało mnie i moich współpracowników, do tego, aby stworzyć cały cykl pod hasłem „Eksperci pytają Młodych”, w ramach którego regularnie będą odbywały się spotkania, debaty i warsztaty w Pałacu Prezydenckim, podczas których młodzi ludzie będą mogli rozmawiać z ekspertami na ważne dla siebie tematy.

 

Jestem głęboko przekonana, że młodzi ludzie nie tylko mają prawo, a wręcz powinni partycypować w różnych sferach naszego życia, a my w Polsce powinniśmy bardziej się otworzyć na ich inteligencję, inwencję, wrażliwość, a także determinację.

 

Jestem pewna, że powinniśmy mocno wsłuchiwać się w Wasz głos, bo macie nam dużo do powiedzenia, powinniśmy wam również zadawać pytania, abyśmy mogli potem wyjaśniać Wam nurtujące was kwestie. Jestem też przekonana, że należy włączać młodzież w ciekawe i mądre inicjatywy, tak byśmy wspólnie stworzyli platformę działania. Chciałabym też, żebyście mieli poczucie, że jesteście przez nas  traktowani poważnie. A z mojego nauczycielskiego doświadczenia i lat współpracy z młodzieżą wiem, że chcecie być traktowali poważanie.

 

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbywały się warsztaty, które miały swoich ambasadorów i moderatorów. Chcjeszcze raz serdecznie chciałabym podziękować. Bardzo dziękuję, przede wszystkim za to, że włączyliście się Państwo w te warsztaty, przekazując swoje doświadczenia młodzieży i tym samym potwierdzając, że warto jest dbać o zdrowie w różnych jego wymiarach. Przed chwilą wróciłam z warsztatów, którym się przysłuchiwałam i muszę przyznać, że wszystkie grupy bardzo sumiennie pracowały, z wielkim zaangażowaniem. Jestem zbudowana trafnością ich spostrzeżeń, a także wnikliwością Waszych wniosków i podejściem do tej ważnej kwestii naszego życia. Liczę też na to, że wyniki tej pracy, będą pomocne dla ekspertów w ich profesjach.

 

Moi Drodzy, chciałabym podkreślić, że wymiana myśli i wymiana aktywności stanie się platformą dialogu pomiędzy młodymi a profesjonalistami. Dzięki temu stworzymy w Polsce taką prawdziwie  zaangażowaną  wspólnotę. Chciałabym, żeby tu w Pałacu Prezydenckim młodzi ludzie rozmawiali z ekspertami na ważne tematy, dzielili się z nimi również swoimi zainteresowaniami, swoimi pasjami. Eksperci będą mogli posłuchać, co młodzież ma do zaproponowania. Liczę na to, że to będzie dobra przestrzeń do dobrej komunikacji, a także do kształtowania postaw obywatelskich.  Żyjemy w dobie ekspansywnie rozwijających się mediów społecznościowych i często zapominamy jak ważna jest bezpośrednia komunikacja. Ale wierzę w to, że właśnie takie spotkania jak dzisiaj – rozmowy młodych ludzi z profesjonalistami – będą stanowiły dobrą przestrzeń przede wszystkim do dialogu,  wzajemnego zrozumienia, do otwartości, a także będą dobrą podstawą do ciekawej edukacji.

 

Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest zdrowiu młodzieży. Chciałabym wskazać w tym miejscu tylko na podstawowe kwestie. Otóż niektóre dane z raportu z badań HBSC nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej są dość optymistyczne. Zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność fizyczną młodych ludzi, rzeczywiście trochę podnieśliśmy się w rankingu. Wskazuje na to szczególnie aktywność fizyczna uczniów pierwszych klas gimnazjum.

 

Natomiast inne dane niestety są niepokojące, a wręcz bijące na alarm – coraz częściej młodzież sięga po alkohol, narkotyki i papierosy. Bardzo źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o samoocenę młodych ludzi dotyczącą ich wyglądu – zajmujemy tu niechlubne pierwsze miejsce. Wreszcie, niestety niezbyt dobrze wygląda jakość komunikacji w rodzinie. Coraz więcej młodych Polaków ma trudności, aby rozmawiać w ważnych sprawach ze swoimi rodzicami i spędza z nimi coraz mniej czasu. W związku z tym mam nadzieję, że tutaj też padną różnego rodzaju sugestie, które pomogą nam rozwiązać te problemy.

 

Na zakończenie chciałabym wyrazić swoją wielką radość, że mijający rok szkolny – który był dla mnie rokiem szczególnym, bo występowałam w nowej roli – dał mi okazję do bardzo ciekawych i  budujących spotkań z młodzieżą. Cieszę się, że mogę nadal –  co prawda w troszkę inny sposób – utrzymywać kontakt z młodymi ludźmi. Mogę przede wszystkim inspirować się Waszą ciekawością świata, ludzi, Waszymi działaniami, a także Waszą energią czy inteligentnym żartem.

 

Moi Drodzy, dziś w Pałacu Prezydenckim jest wielu uczniów ze szkół, które miałam okazję w minionym roku odwiedzić. Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania.

 

Szanowni Państwo, z roli nauczyciela chyba nigdy się nie wychodzi, a okazuje się, że tablica jest pomocna również w Pałacu Prezydenckim. W związku z tym pozwolę sobie zainaugurować cykl „Eksperci pytają Młodych”.

 

Szanowni Eksperci i Droga Młodzieży, zaczynamy!

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31