| | |
A | A | A
Sobota, 1 października 2016

Pierwsza Dama do Amazonek: Wasza postawa imponuje

  |   19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
Postawa wzajemnej solidarności Amazonek imponuje; powinna być przykładem, jak wiele dobra może czynić człowiek, który zetknął się z bólem i rozpaczą – mówiła do uczestniczek 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę Agata Kornhauser-Duda.
 
Pierwsza Dama, witając w sobotę przed mszą na jasnogórskim szczycie kilka tysięcy uczestniczek pielgrzymki, m.in. akcentowała potrzebę wspólnego działania wobec wielkiego wyzwania, jakim jest walka z nowotworami i przypominała, że choroba nowotworowa dotyka wiele tysięcy kobiet.
 
- Uważam za niezwykle cenne i wspaniałe, że są państwo razem – dzisiaj i na co dzień. Z własnego doświadczenia, także z doświadczenia mojej rodziny wiem, jak ogromnie ważna jest w walce z chorobą obecność innych - osób bliskich i zaufanych, a także profesjonalnie niosących pomoc. Dla mnie jest to także bardzo istotne, dlatego tak bardzo zależało mi, aby tutaj dzisiaj z paniami być - zadeklarowała Agata Kornhauser-Duda.
 
Pierwsza Dama wyraziła radość z faktu spotkania z Amazonkami w sanktuarium jasnogórskim, gdzie – jak mówiła - od stuleci wypraszane są pomoc, otucha i siły w pokonywaniu życiowych trudności. - Jestem przekonana, że ta pielgrzymka doda paniom odwagi w zmaganiach z chorobą i napełni nadzieją na lepszą przyszłość - mówiła.
 
Agata Kornhauser-Duda wspomniała też wizytę sprzed kilku miesięcy w Pałacu Prezydenckim przedstawicielek Amazonek. - Jestem pod ogromnym wrażeniem energii, entuzjazmu środowiska Amazonek, a przede wszystkim wewnętrznego i zewnętrznego ich piękna - zaznaczyła małżonka prezydenta.
 
- Darzą się panie uwagą, empatią, troską i wsparciem w sposób naprawdę niezwykły. Własne dramatyczne przejścia stają się dla pań impulsem do działania na rzecz innych, do bycia razem z tymi, którzy także cierpią. Ta postawa wzajemnej solidarności imponuje mi i powinna być przykładem na to, jak wiele dobra może czynić człowiek, który sam zetknął się z bólem i rozpaczą - uznała.
 
- Chciałabym, aby to świadectwo docierało do jak najliczniejszej grupy kobiet w Polsce. Każda z nas może przecież zachorować, a wtedy obecność osób o podobnych doświadczeniach, ich umiejętność postawienia się na naszym miejscu, będzie miała nieocenione znaczenie - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.
 
Małżonka prezydenta wyraziła swe najwyższe uznanie dla organizacji zrzeszających kobiety z problemami onkologicznymi oraz wszystkich, którzy z nimi współpracują. - Niech państwa służba nadal przynosi jak najlepsze efekty, a także buduje wspólnotę ludzi dzielnych, wrażliwych i solidarnych - życzyła zgromadzonym Pierwsza Dama.
 
W 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę uczestniczyły – jak wymieniała Agata Kornhauser-Duda - Amazonki wraz z rodzinami i przyjaciółmi, lekarze zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, kapłani niosący chorym duchowe wsparcie, a także przedstawiciele władz samorządowych dbających o zapewnienie mieszkańcom właściwych warunków leczenia.
Pierwsza Dama w języku niemieckim powitała uczestniczące też w pielgrzymce przedstawicielki środowisk Amazonek z Czech i Niemiec.
 
W homilii biskup pomocniczy częstochowski Antoni Długosz, przytaczając przykłady miłosierdzia Chrystusa – m.in. wobec odrzucanych, chorych i cierpiących - akcentował, że miłosierdzie to „przekroczenie wszelkich barier i podziałów, a także okazanie serca, miłości i życzliwości człowiekowi, który wyrządził na krzywdę, który jest naszym wrogiem”.
 
Bp Długosz wyraził przekonanie, że Amazonki są głosicielkami Bożego miłosierdzia, a także „najcenniejszą cząstką polskiego narodu”. - Nazywam was drogocennymi perłami Polski, bo wiecie, jak rodzi się piękna perła – kosztem cierpienia i doświadczenia śmierci żywego organizmu. Wy też doświadczacie tego cierpienia, by stawać się coraz piękniejszymi Polkami - zaznaczył biskup.
 
W przesłanym do uczestniczek pielgrzymki papieskim telegramie były nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore napisał, że papież Franciszek „pozdrawia całą społeczność dzielnych kobiet zmagających się ze swoją chorobą oraz wszystkie osoby, które im w tym towarzyszą”. Wspominając niedawną wizytę Franciszka na Jasnej Górze nuncjusz podkreślił, że papież rozumie potrzebę Amazonek, przybywających czerpać tam u Matki Bożej siłę i radość ducha, nawet wbrew napotykanym trudnościom.
 
- Papież Franciszek wyraża przekonanie, że szukając wsparcia u Boga, za przyczyną Matki Jezusa, będziecie znajdować w sobie coraz więcej sił duchowych i fizycznych - przekazał abp Migliore. (PAP)
Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31