| | |
A | A | A
Piątek, 2 grudnia 2016

Pierwsze Damy Polski i Ukrainy na wystawie ikon

  |   Rozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Rozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Ukrainy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Zwiedzanie wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim" (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Po wspólnym obiedzie Agata Kornhauser-Duda i Maryna Poroszenko udały się do Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, gdzie uczestniczyły w otwarciu wystawy ikon "Szukam o Panie Twojego Oblicza.(Ps.27) Ikona w dialogu Polsko-Ukraińskim".

 

Wystawa, którą obejrzały Panie Prezydentowe, ukazuje dorobek trzech plenerów ikonograficznych, na których od ośmiu lat spotykają się środowiska polskich i ukraińskich malarzy ikon. Plenery dają okazję do wymiany kontaktów i doświadczeń pomiędzy twórcami sztuki sakralnej.

 

Każdy z plenerów ma inny charakter i odbywa się w innym, znaczącym miejscu dla relacji polsko-ukraińskich. Plener o największym dorobku, który stał się modelem dla kolejnych, odbywa się od 8 lat w Nowicy – małej wiosce łemkowskiej w Beskidzie Niskim, wysiedlonej w ramach akcji "Wisła". Od 6 lat ikonografowie spotykają się również na Wołyniu, w Centrum Integracji Zamłynia – ośrodku zorganizowanym i prowadzonym przez ks. Jana Burasa, wikariusza generalnego diecezji wołyńskiej, dyrektora wołyńskiego Caritas. Natomiast w listopadzie 2014 r., w pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Majdanie, odbył się pierwszy plener w Kijowie, którego ideą było, by powstałe ikony przekazać polskim i ukraińskim szpitalom zaangażowanym się w ratowanie rannych z Majdanu. Plener kijowski odbywa się pod patronatem Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.  

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31