| | |
A | A | A
Wtorek, 20 grudnia 2016

Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu świątecznym z Parą Prezydencką

  |   Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie z uczniami i nauczycielami ze szkół polskich z Wierszyny i Dunaju na Syberii (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie z uczniami i nauczycielami ze szkół polskich z Wierszyny i Dunaju na Syberii (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie z uczniami i nauczycielami ze szkół polskich z Wierszyny i Dunaju na Syberii (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP) Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu z Parą Prezydencką (Grzegorz Jakubowski / KPRP)

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z uczniami i nauczycielami ze szkół polskich z Wierszyny i Dunaju na Syberii.

 

Henryka Jachimowicz, nauczycielka języka polskiego, przedstawiła Parze Prezydenckiej dzieci i opowiedziała o polskich rodzinach ze wsi Wierszyna. Dzieci zadeklamowały wiersze i zaśpiewały kilka piosenek. Podzieliły się również swoimi wrażeniami z wizyty w Krakowie, którą odbyły poprzedniego dnia oraz opowiedziały o planowanej wycieczce do Gdańska.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Pierwsza Dama złożyła Gościom życzenia pełnych ciepła i radości chwil oraz  wszelkiego dobra i pomyślności w 2017 roku. Poprosiła, aby jej pozdrowienia przekazać wszystkim Polakom mieszkającym w Wierszynie.

 

Na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda wspólnie z młodzieżą zaśpiewała kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

 

Młodzież goszcząca w Pałacu Prezydenckim przyjechała do Polski na Święta Bożego Narodzenia, na zaproszenie Fundacji Edukacja od Pokoleń, która m.in. wspiera i inicjuje działania edukacyjne i oświatowe zmierzające do wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i szacunku dla kultury i historii własnego kraju. Cała grupa gości związana jest z Wierszyną – wsią syberyjską, której mieszkańcy są potomkami  przybyłych w 1910 roku Polaków. We wsi jest szkoła naczelna, w której od wielu lat (z przerwami) nauczany jest język polski jako język ojczysty. Nauką języka polskiego objęci są uczniowie klas II – IV.  Szkoła jest otwarta na podejmowane inicjatywy związane z tradycjami i kulturą polską. Dzieci z Wierszyny, po ukończeniu klasy IV, dowożone są do szkoły średniej w Dundaju, gdzie kontynuują naukę języka polskiego w klasach V – VIII.

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31