| | |
A | A | A
Wtorek, 25 kwietnia 2017

Program odrębny Pierwszej Damy podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku – dzień trzeci

  |   Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Pierwsza Dama zwiedziła Muzeum Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo Pierwsza Dama zwiedziła Muzeum Fridy Kahlo Pani Prezydentowa spotkała się również z Dominiką Paletą, meksykańską aktorką urodzoną w Polsce (fot. KPRP)

Agata Kornhauser-Duda trzeciego dnia wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym działającym przy Ambasadzie RP w Meksyku.


Pani Prezydentowej została przedstawiona historia polskiej wspólnoty mieszkającej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze m. in. Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana i Doroty Gellner.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się również z gronem pedagogicznym i rodzicami podczas zwiedzania wystaw na temat Szkolnego Punktu Konsultacyjnego. Pani Prezydentowa przekazała na ręce placówki książki oraz materiały edukacyjne.

 

 

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku od 1983 roku i jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Uczęszcza do niego 35 uczniów w klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. W SPK funkcjonuje również grupa przedszkolna.

W szkole oprócz sobotnich zajęć z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce z inicjatywy dyrektor Hanny Kot-Arredondo organizowane są sesje dyskusyjne i pogadanki na temat historii wojen na świecie i II Wojny Światowej, z uwzględnieniem roli Polski w jej przebiegu.

 

 

______________________________________________ 

 

Pierwsza Dama zwiedziła również tego dnia Muzeum Fridy Kahlo. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin meksykańskiej artystki.

 

Niebieski Dom, znajdujący się w stołecznej dzielnicy Cayoacán, z którym związana była całe życie malarka, jest jedną z ikon współczesnej kultury Meksyku. Zaledwie cztery lata po śmierci Fridy i rok po śmierci Diego Rivery, jej męża i wybitnego artysty, rodzinny dom Fridy stał się muzeum poświęconym jej osobie i twórczości.

 

 

W zbiorach Casa Azul znajdują się niektóre obrazy malarki, osobiste fotografie, czy słynny pomalowany gipsowy gorset, w którym leżała po urazie kręgosłupa. W muzeum zaaranżowana jest pracownia malarska oraz kuchnia i sypialnia.

 

Podczas przebudowy w ściennej szafie domu znaleziono 180 strojów ludowych oraz prywatne przedmioty artystki jak kolczyki podarowane jej przez Pablo Picassa, szale, buty i biżuterię. Po raz pierwszy te eksponaty zostały wystawione dziesięć lat temu podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Fridy Kahlo.

 


Na zewnątrz domu znajduje się po patio, gdzie Pani Prezydentowa obejrzała rzeźby i fragmenty architektury meksykańskiej podkreślone intensywnym, niebieskim kolorem ścian budynku.

Twórczość żyjącej w latach 1907-1954 malarki reprezentuje indywidualny, charakterystyczny styl. W jej dziełach można się doszukać również odwołań do prymitywizmu i fascynacji rdzenną kulturą Meksyku.

 

 

Wiele prac Fridy Kahlo obrazuje ból cielesny i emocjonalny w życiu kobiety. Sama malarka w dzieciństwie przeszła chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji której została kaleką. Niepełnosprawność pogłębiła się w skutek poważnych urazów odniesionych podczas wypadku samochodowego. W sumie przeszła ponad trzydzieści operacji.

W Polsce od 27 września 2017 roku do 21 stycznia 2018 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można obejrzeć dzieła artystki na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" .

____________________________________________ 

 

Pani Prezydentowa spotkała się również z Dominiką Paletą, meksykańską aktorką urodzoną w Polsce. Urodzona w Krakowie artystka jest znana polskiej publiczności głównie z telenowel, a w swoim dorobku ma również hiszpańskojęzyczne role kinowe i teatralne. Prywatnie panie znają się jeszcze z czasów dzieciństwa.

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30