| | |
A | A | A
Niedziela, 30 kwietnia 2017

Przesłanie Agaty Kornhauser-Dudy do uczestników III Festiwalu Szkół Polonijnych

 

Szanowni Organizatorzy i Uczestnicy III Festiwalu Szkół Polonijnych!

Szanowni Nauczyciele i Rodzice!
Drodzy Rodacy!

 

Z zainteresowaniem zapoznałam się z inicjatywą organizacji Festiwalu Szkół Polonijnych podjętą przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. To wydarzenie jest podsumowaniem pracy całej polonijnej społeczności szkolnej, a zarazem świętem kultury i języka polskiego.


Spotykacie się dziś, Drodzy Młodzi Przyjaciele, aby w atmosferze twórczych zmagań zaprezentować zgromadzonej publiczności swoje artystyczne talenty oraz postępy w poznawaniu mowy polskiej, naszej historii i narodowych tradycji.


Muszę przyznać, że tematyka obecnej edycji Festiwalu − dotycząca 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Rzeki Wisły − jest wielkim wyzwaniem.


1050. rocznica Chrztu Polski, którą uroczyście obchodziliśmy w ubiegłym roku, obfitowała w wydarzenia ważne dla naszego państwa i narodu. Jednym z nich były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Przypomniały one międzynarodowej opinii publicznej o bogactwie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz o wkładzie naszego narodu w rozwój cywilizacyjny Europy i świata. W kulturze chrześcijańskiej wzrastali najwybitniejsi przedstawiciele naszego narodu, a wśród nich Papież Polak, św. Jan Paweł II, promotor i orędownik przesłania świętej Faustyny, patronki Szkoły, której gośćmi jesteście.


Ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły przywołuje pamięć o pokoleniach Rodaków, którzy dzięki Wiśle i umiejętnej jej eksploatacji, budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła to symbol patriotyzmu i polskości dla Polaków na całym świecie.


Tak oto historyczne rocznice i symbole łączą nas we wspólnotę narodową niezależnie od miejsca, gdzie żyjemy. Inicjatywa organizacji Festiwalu Szkół Polonijnych jest mi, jako pedagogowi, szczególnie bliska. Przyczynia się bowiem do pogłębienia współpracy oraz integracji środowiska uczniów, nauczycieli i rodziców szkół polonijnych w Stanach Zjednoczonych.
Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich Uczestników III Festiwalu Szkół Polonijnych oraz Organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękuję za trwanie w polskości, za pielęgnowanie języka polskiego, kultury, polskiej tradycji i obyczaju.


Życzę powodzenia reprezentantom poszczególnych szkół polonijnych biorącym udział w festiwalowych zmaganiach. Wszystkim Państwu życzę wspaniałego, wspólnie spędzonego czasu, satysfakcji z dziecięcych i młodzieżowych dokonań, wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych.


Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam.

Przesłanie Pierwszej Damy do uczestników III Festiwalu Szkół Polonijnych

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31