| | |
A | A | A
Wtorek, 30 maja 2017

Śladami wybitnych Polaków w Tbilisi

  |   Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandra Szymkiewicza Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandra Szymkiewicza Recital w wykonaniu gruzińskich muzyków z Państwowego Konserwatorium im. Wano Sarajiszwili w Tbilisi Recital w wykonaniu gruzińskich muzyków z Państwowego Konserwatorium im. Wano Sarajiszwili w Tbilisi Recital w wykonaniu gruzińskich muzyków z Państwowego Konserwatorium im. Wano Sarajiszwili w Tbilisi Freski autorstwa Henryka Hryniewskiego w Narodowej Bibliotece Parlamentu Gruzji Freski autorstwa Henryka Hryniewskiego w Narodowej Bibliotece Parlamentu Gruzji Wśród zaprezentowanych poloników w bibliotece znajduje się księga pamiątkowa z wpisem śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej Wśród zaprezentowanych poloników w bibliotece znajduje się księga pamiątkowa z wpisem śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej Wśród zaprezentowanych poloników w bibliotece znajduje się księga pamiątkowa z wpisem śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej

Pierwsza Dama podczas oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Gruzji odwiedziła ośrodki kulturalne, w których upamiętniono wybitnych Polaków związanych z Gruzją.

 

W obchodzącym 100-lecie istnienia Państwowym Konserwatorium im. Wano Sarajiszwili w Tbilisi odbyła się we wtorek uroczystość upamiętniająca Aleksandra Szymkiewicza, autora projektu budynku.

 

Polski architekt aktywnie działał w Tbilisi na przełomie XIX i XX wieku. Pracował na stanowisku sekretarza gubernialnego, następnie piastował posadę miejskiego architekta, a na końcu udzielał się jako miejski radny. Pod koniec życia wykładał rysunek i architekturę w tbiliskiej szkole malarstwa i rzeźby, która działała przy Kaukaskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych.

 

Rok po jego śmierci, w 1909 roku powołano fundusz stypendialny, który co roku przyznawał stypendia dwóm studentom z Zakaukazia, którzy pragnęli rozpocząć studia techniczne.

 

W nawiązaniu do tej tradycji, z inicjatywy Pierwszej Damy Gruzji Sandry Roelofs-Saakszwili w latach 2011-2013 był realizowany program stypendialny im. śp. Marii Kaczyńskiej, który umożliwiał gruzińskim studentom kontynuowanie nauki w Polsce w specjalnościach niedostępnych na uczelniach w rodzimym kraju.

 

Odsłonięcia tablicy upamiętniającej Aleksandra Szymkiewicza dokonała Małżonka Prezydenta RP. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na fakt, że 100-lecie Konserwatorium to dobra okazja do przypomnienia zasług Aleksandra Szymkiewicza, ale także do propagowania idei wspierania młodych ludzi na drodze zdobywania przez nich wykształcenia.

 

Zobacz także: O wielowiekowych relacjach polsko-gruzińskich – Jestem przekonana, że odsłonięta dzisiaj tablica będzie przywoływać pamięć o wybitnym polskim artyście a jednocześnie podkreślać relacje łączące Gruzinów i Polaków – dodała Pierwsza Dama.

 

Uroczystość zakończył krótki recital w wykonaniu gruzińskich muzyków z tbiliskiego konserwatorium.

 

 

 

 

Kolejnym punktem programu Małżonki Prezydenta była wizyta w Narodowej Bibliotece Parlamentu Gruzji. Pierwsza Dama zwiedziła sale ozdabiane freskami autorstwa Henryka Hryniewskiego.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji Biblioteka mieści się w dawnym budynku Banku Szlacheckiego, którego bryłę oraz wystrój zaprojektował i wykonał w latach 1913-1916 Henryk Hryniewski. Polak zawarł we freskach czytelne reminiscencje plastycznej kultury gruzińskiej.

 

Zarówno architektura biblioteki jak i jej dekoracje stały się inspiracją do naśladowania i w efekcie stworzenia gruzińskiej szkoły architektoniczno-dekoracyjnej.

 

Hryniewski padł ofiarą stalinowskiej polityki represji. Aresztowany w roku 1937 roku, został rozstrzelany w roku 1938 roku. Większość jego prac przechowywanych na Akademii Sztuk Pięknych została zniszczona.

 

 

W 2017 roku przypada 80. rocznica śmierci polskiego malarza, architekta, działacza społecznego i badacz architektury Gruzji.

 

Pani Prezydentowa przekazała książki o Polsce do mającego wkrótce powstać oddziału polskiego Narodowej Biblioteki Parlamentu Gruzji. Wśród zaprezentowanych poloników w bibliotece znajduje się księga pamiątkowa z wpisem śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31