| | |
A | A | A
Środa, 6 września 2017

„Życzę Wam, abyście kiedyś przyjechali do Polski, do kraju swych przodków”

  |   Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej w Astanie - Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski - powiedziała Pierwsza Dama. - Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski - powiedziała Pierwsza Dama. Uczniowie pochwalili się swoimi talentami oraz znajomością polskich utworów Uwagę przykuwały tradycyjne polskie i kazachskie stroje ludowe Pierwsza Dama podczas oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie, w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami Gimnazjum nr 5 w Astanie

Pierwsza Dama podczas oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie, w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami Gimnazjum nr 5 w Astanie. Uczęszczające do szkoły dzieci mają możliwość uczenia się języka polskiego.


Po tradycyjnym powitaniu chlebem i solą Pani Prezydentowa udała się do Sali im. Fryderyka Chopina, w której odbywają się zajęcia z języka polskiego. Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkoły niedzielnej. W stołecznej placówce na zajęcia uczęszczać mogą również dorośli. Gimnazjum nr 5 jest jedyną szkołą w Astanie, gdzie nauczany jest nasz język ojczysty na zajęciach dodatkowych oraz w ramach programu edukacyjnego. Na zakończenie kameralnego spotkania w klasie młodzież poprosiła o wpis do księgi pamiątkowej i wspólne zdjęcie.


W szkolnej auli uczniowie przygotowali uroczysty apel i część artystyczną, w której wraz z gronem pedagogicznym uczestniczyła Pani Prezydentowa. Uczniowie pochwalili się swoimi talentami muzycznymi oraz znajomością polskich utworów. Uwagę przykuwały tradycyjne polskie i kazachskie stroje ludowe, w których prezentowali się młodzi ludzie podczas występów.

 

Zobacz także: Życzenia Pary Prezydenckiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 Cieszę się ogromnie, że mogę dziś odwiedzić szkołę, w której tak daleko od naszego kraju nauczany jest język polski. Miejsce to wyjątkowe, bowiem mieszkają tu rodziny o polskich korzeniach, których przodkowie wiele lat temu przybyli do Kazachstanu. Tym cenniejszy jest fakt, że starają się Państwo pamiętać o swych korzeniach i dbają o to aby dzieci uczyły się języka, którym posługiwali się ich dziadkowie – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda w swoim wystąpieniu.


Życzę Wam, abyście kiedyś przyjechali do Polski, do kraju swych przodków, abyście mogli odwiedzić swe dalekie rodziny i poznać kraj, w którym dorastali wasi dziadkowie – zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama. – Wszystkim z Państwa dziękuję bardzo za gościnność, z którą się tu spotykam i za to, że tysiące kilometrów od mojej Ojczyzny, znalazłam tutaj jej cząstkę – dodała na zakończenie.

 

Zobacz także: Prezydent: Pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie PL/ENG W Kazachstanie języka polskiego uczy się obecnie ok. 1500 osób w tym 500 dorosłych. Nauczanie odbywa się w 33 punktach – 21 szkołach, 7 organizacjach polonijnych, 4 parafiach rzymskokatolickich i 2 szkółkach sobotnio-niedzielnych. Młodzież legitymująca się polskim pochodzeniem po zdaniu egzaminów wstępnych w języku polskim, ma szansę otrzymać stypendium rządu polskiego na studia w naszym kraju.

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30