| | |
A | A | A
Wtorek, 19 września 2017

O pomocy dla dzieci w Afryce

  |   Pierwsza Dama na spotkaniu z br. Benedyktem Pączką i towarzyszącym mu Piotrem Gajdą (z lewej) br. Benedykt Pączka OFMCap jest misjonarzem w Republice Środkowej Afryki W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej i prowadzonej szkole muzycznej W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej i prowadzonej szkole muzycznej Pierwsza Dama wspiera powstanie pierwszej w RŚA szkoły muzycznej

Agata Kornhauser-Duda spotkała się we wtorek z misjonarzem br. Benedyktem Pączką OFMCap oraz towarzyszącym mu Piotrem Gajdą, koordynatorem projektu zorganizowania szkoły muzycznej dla utalentowanych dzieci z biednych rodzin w Afryce.


Zakonnik przebywa na misji w Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku. Od lat angażuje się w akcje charytatywne mające na celu realizację projektów w Afryce. Organizował zbiórki środków przeznaczonych na budowę studni, kaplic, kin obwoźnych oraz centrum edukacyjnego dla młodzieży. Ostatnie projekty edukacyjne, jak utworzenie szkoły muzycznej, koordynowane są po stronie polskiej przez Piotra Gajdę.


W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji kraju targanego wewnętrznymi konfliktami oraz o realiach życia codziennego. O. Pączka przybliżył również plany rozwoju pierwszej w RŚA szkoły muzycznej zlokalizowanej w przyklasztornych zabudowaniach misji w Bouar. Zebrane ze zbiórek środki zostaną przeznaczone na wyposażenie placówki w instrumenty muzyczne oraz na utrzymanie szkoły, jak na przykład wyżywienie dzieci uczęszczających na zajęcia.


Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę już w marcu 2017 roku. Zajęcia umuzykalniające odbywają się codziennie popołudniami. W weekendy dzieci śpiewają w chórze i uczestniczą w mszy świętej. Uczniowie szkoły mają za sobą już pierwsze występy dla lokalnej publiczności.


Zobacz także: Pierwsza Dama na koncercie „Młodzi Wirtuozi na Zamku Królewskim” Z 500 chętnych przyjęto w tym roku 50 osób, które rozwijają swoje talenty. Dla uzdolnionych dzieci to często jedyna szansa na edukację, a w przyszłości na pracę i utrzymanie rodziny. Na zakończenie zbiórki planowane jest wykonanie „Symfonii afrykańskiej” Marcina Gumieli przeznaczonej dla wszystkich darczyńców akcji.


Pierwsza Dama wspiera akcję AfricanMusicSchool.com

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31