| | |
A | A | A
Piątek, 13 października 2017

Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami"

  |   Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Pomysłodawczynią i bohaterką zdjęć jest Jolanta Golianek Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami"

- Bardzo bym chciała, żeby wystawa skłoniła osoby, które będą ją zwiedzały do refleksji nad tym, jak człowiek ma sobie radzić z przykrymi doświadczeniami, by go nie złamały i nie odebrały chęci do życia – mówiła Agata Kornhauser-Duda w piątek na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" zorganizowanej przez Fundację Sedeka.

 

- Pragnęłabym, by zwiedzający zauważyli, że najważniejsze jest wnętrze człowieka, jego dokonania, stosunek do innych ludzi i otaczającego go świata. Myślę, że wtedy oddziaływanie obecnych tu fotografii spełni swoje zadanie – wyraziła nadzieję Pierwsza Dama.

 

Pomysłodawczynią i bohaterką zdjęć jest Jolanta Golianek, która w 2009 roku uległa ciężkiemu oparzeniu, a później zderzyła się z samotnością w cierpieniu oraz z brakiem wsparcia ludzi i państwa. Doświadczyła ograniczeń medycznych, społecznych i urzędniczych.

 

Przesłaniem wystawy, którą Małżonka Prezydenta RP objęła honorowym patronatem, jest przekonanie społeczeństwa, że skutki poparzenia nie są wykluczeniem z codziennego życia.

 

- Głównym celem wystawy jest próba zmiany świadomości społecznej. Napawa ona nadzieją, że warto, że trzeba walczyć o siebie i o swoje miejsce w życiu – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

Zdjęcia będące portretem jednej kobiety podnoszą szeroki problem cierpienia, wyobcowania społecznego i ekonomicznego wszystkich osób z dysfunkcjami, a także ich codziennej walki o godne życie. Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni, w 2016 roku podczas uroczystej gali Człowiek bez barier, z udziałem Małżonki Prezydenta RP, odebrała wyróżnienie za swą działalność na rzecz osób poparzonych.

 

- Podziwiam Panią za to, że walczy Pani nie tylko o siebie, ale i o innych. Trzeba to robić, by walczyć o dostęp do leczenia i rehabilitacji. Niepełnosprawni, jak wszyscy ludzie, oczekują zrozumienia i akceptacji, ale przede wszystkim szansy, by normalnie żyć – podsumowała Pierwsza Dama.

 

Wystawę można oglądać w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie do 25 października br. (KS)

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31