| | |
A | A | A
Wtorek, 13 marca 2018

O niezależnym życiu osób niepełnosprawnych na spotkaniu z Pierwszą Damą

  |   Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą

We wtorek Agata Kornhauser-Duda rozmawiała o wspieraniu osób niepełnosprawnych w ich samodzielnym uczestniczeniu w życiu społecznym. Okazją do tego była wizyta w Pałacu Prezydenckim self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów.

 

W serdecznej atmosferze goście opowiedzieli Pierwszej Damie o idei self-adwokatury, która polega na uczeniu osób dotkniętych niepełnosprawnością mówienia otwarcie o swoich potrzebach i dbania o ich zaspokajanie. Niepełnosprawni chcą, tak jak ich rówieśnicy, prowadzić maksymalnie niezależne życie, ale często strach i bariery stawiane przed nimi przez społeczeństwo wydają się nie do pokonania. Jak sami przyznali, w wyniku pozytywnego myślenia o sobie, odwagi i gotowości do działania zdobywają niezbędne do samodzielności kompetencje. Oswajając się z codziennymi czynnościami, budując relacje z innymi ludźmi, mając świadomość swoich oczekiwań i celów oraz możliwych trudności, minimalizują poczucie bezradności i nabierają pewności siebie.

 

Zobacz także: Gala Finałowa XII edycji Konkursu Lodołamacze 2017 Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na znaczenie nie tylko zdobywania kompetencji zawodowych, ale także znajomości praw i obowiązków obywatelskich czy umiejętności załatwiania spraw w urzędach i placówkach opieki zdrowotnej. Dzięki self-adwokaturze, metodą niewielkich kroków, niepełnosprawni mogą - przy niezbędnym, czasem niewielkim tylko wsparciu innych - żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami i potrzebami. W Polsce jest około dwustu self-adwokatów, którzy w praktyce korzystają ze zdobytych umiejętności. Często sami stają się propagatorami tej idei. Obecna na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim pani Natalia aktywnie zachęca innych niepełnosprawnych do udziału w programie. - Teraz sama decyduję o sobie. Co zjem, w co się ubiorę, dokąd pójdę i z kim się spotkam. To jest bezcenne - powiedziała Małżonce Prezydenta. (KS)

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31