| | |
A | A | A
Środa, 30 maja 2018

Agata Kornhauser-Duda: Poznając język obcy, uczymy się wzajemnej tolerancji

  |   Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie Agata Kornhauser-Duda na uroczystości wręczenia dyplomów DSD II w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Dobra znajomość języka niemieckiego ma fundamentalne znaczenie dla budowania mostów pomiędzy Polską a Niemcami - powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości z okazji wręczenia dyplomów DSD II dla województwa małopolskiego w VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie. DSD II to najwyższy poziom egzaminu Republiki Federalnej Niemiec możliwy do osiągnięcia przez uczniów poza granicami Niemiec. 

 

Małżonka Prezydenta przyznała, że jako nauczyciel języka niemieckiego, biorąc udział w rozdaniu dyplomów DSD, każdorazowo czerpie z tego powodu ogromnie dużo satysfakcji. Podkreśliła, że zaangażowanie i pracowitość uczniów zainwestowane w przygotowanie się do egzaminu mogą napawać ich radością i dumą, które Pierwsza Dama podziela. - Satysfakcja, którą pewnie dzisiaj odczuwacie może być też dla Was inspiracją i początkiem nowej drogi, na której czekają Was kolejne sukcesy, jeśli tylko z takim samym entuzjazmem i zapałem będziecie chcieli kontynuować naukę języka niemieckiego i szlifować zdobyte już umiejętności - mówiła. - Przed Wami otwierają się naprawdę szerokie możliwości studiowania w krajach niemieckojęzycznych - dodała.

 

Agata Kornhauser-Duda wręczyła dyplomy dziesięciu najlepszym uczniom oraz przekazała nagrodę specjalną absolwentowi z najwyższą punktacją. Zachęcała również młodych ludzi do korzystania ze stypendiów, które oferują wyższe uczelnie. - Fakt, że przystąpiliście do egzaminu DSD świadczy o tym, że jesteście świadomi tego, że we współczesnym świecie, po którym można swobodnie podróżować, znajomość języków obcych jest ogromnie ważna - kontynuowała. Małżonka Prezydenta przypomniała, że zachodni sąsiad jest strategicznym partnerem gospodarczym Polski, a dyplom DSD pomoże „nie tylko w komunikacji, ale także w nawiązywaniu bliskich kontaktów międzyludzkich”, co ma „fundamentalne znaczenie dla budowania dobrych, przyjaznych stosunków między naszymi narodami, po prostu do budowania mostów pomiędzy Polską a Niemcami” - stwierdziła. Pierwsza Dama wyraziła przekonanie, że zgłębiając język obcy poznajemy „także kulturę, zwyczaje i tradycje danego kraju, ucząc się w ten sposób wzajemnej tolerancji, co jest również ogromnie ważne w kontaktach osobistych i kontaktach międzynarodowych”.

 

Małżonka Prezydenta podziękowała wszystkim nauczycielom za pełne zaangażowania i poświęcenia przygotowanie uczniów do DSD, który nie jest łatwym egzaminem, sprawdza bowiem wszystkie kompetencje językowe. - Zdaję sobie również sprawę z tego, że dzisiejsza młodzież jest wymagająca i ma wobec nauczycieli również swoje oczekiwania, dlatego nauczyciele muszą wykazywać się w dzisiejszych czasach daleko idącą kreatywnością, tak by uatrakcyjnić lekcje języka niemieckiego - powiedziała Pierwsza Dama. Zwróciła uwagę, że kolejnym wyzwaniem dla pedagogów jest zachęcenie i motywowanie młodzieży do podejmowania dodatkowego wysiłku, jakim jest nauka w grupach czy klasach DSD w trakcie przygotowań do matury. - Szczerze gratuluję Państwu, że osiągneliście ten cel, czego dowodem są dobre wyniki tegorocznego egzaminu - zaakcentowała Pierwsza Dama. 

 

Podziękowała dyrektorom szkół za „przychylność wobec germanistów, za to że niektórzy już kilkadziesiąt lat temu zdecydowali się na wprowadzenie programu DSD do szkół, a także za pomoc przy tworzeniu szkół czy klas DSD”. Zwracając się do koordynatorów programu Agata Kornhasuer-Duda wyraziła wdzięczność za „wszystkie szkolenia, konferencje, warsztaty i za nieocenioną pomoc merytoryczną”. Oświadczyła także, że liczba uczestników środowego spotkania „świadczy o tym, że jest jeszcze wielu ludzi, którym zależy na propagowaniu języka niemieckiego w szkolnym nauczaniu”. - Natomiast musimy wspólnie dokładać wszelkich starań i podejmować różne działania, by ten trend zainteresowania językiem naszego zachodniego sąsiada utrzymywał się na stałym poziomie - uzupełniła Pierwsza Dama. - Jeśli coś ci sprzedaję, mówię w twoim języku. Jeśli to ja kupuję, dann müssen Sie Deutsch sprechen - zakończyła wystąpienie Agata Kornhauser-Duda, cytując Willy’ego Brandta.

 

W uroczystości pod patronatem Małżonki Prezydenta RP wziął udział Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, dr Michael Groß oraz przedstawiciele władz miasta. Spotkanie umiliły występy muzyczne tegorocznych absolwentów VI LO w Krakowie oraz tria akordeonowego z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

 

DSD (Deutsches Sprachdiplom) jest rodzajem państwowego certyfikatu poświadczającego znajomość języka niemieckiego. Egzaminy na DSD są przeprowadzane w szkołach średnich w klasie maturalnej lub w gimnazjach w klasach trzecich. Ich poziom, w skali trudności egzaminów, określa się w przypadku certyfikatu DSD II na poziomie B2/C1 i jest niemieckim odpowiednikiem egzaminu CAE z Cambridge. Dyplom DSD II upoważnia do podjęcia studiów w Niemczech bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu językowego. (KS)

 

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31