| | |
A | A | A
Środa, 6 czerwca 2018

Polonijni uczniowie z USA u Agaty Kornhauser-Dudy

  |   Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska”

Agata Kornhauser-Duda przyjęła w środę w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska”, którego celem jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy Polakami i Amerykanami polskiego pochodzenia. - Bardzo podobają mi się cele dydaktyczne tego projektu, a idea budowania bliskich, przyjacielskich relacji między dziećmi urodzonymi w Stanach Zjednoczonych a rówieśnikami z kraju jest naprawdę niezwykle ważna i potrzebna, ponieważ dzięki temu budujemy bardzo dobre relacje międzynarodowe - zauważyła Pierwsza Dama. Wyraziła również opinię, że więzi tworzone na płaszczyźnie społecznej są często bardziej wartościowe od stosunków zawieranych w obszarach politycznych.

 

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku o patriotyzmie i szkolnictwie polonijnym - Bardzo dziękuję za pełną zaangażowania pracę, a także za nowe pomysły, które kształtują się przy okazji realizacji tego projektu - mówiła Małżonka Prezydenta, wspominając swoje niedawne spotkania z nauczycielami polonijnymi w Nowym Jorku i Chicago. - Chciałabym przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować za ten ogrom pracy i społecznego zaangażowania oraz za niezwykły profesjonalizm - podkreśliła Pierwsza Dama. Zwróciła się również do dzieci, doceniając trud jaki podejmują, ucząc się równolegle w szkołach amerykańskiej i polskiej. - Miałam okazję doświadczyć, jak wspaniale pielęgnowana jest polskość w Stanach Zjednoczonych, jak jesteście wychowywani w duchu patriotycznym, jak przechowywana jest polska tradycja i kultura. Dzięki temu projektowi w innowacyjny sposób będziecie uczyć się o Polsce, którą poznacie z dwóch geograficznych i kulturowych perspektyw - zwróciła uwagę Pierwsza Dama. - Mam nadzieję, że pobyt tutaj przyczyni się do tego, że w praktyczny sposób będziecie zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności - powiedziała.

 

Małżonka Prezydenta przedstawiła swoim gościom historię Pałacu Prezydenckiego, który „jest nie tylko miejscem pracy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale też bardzo ciekawym zabytkiem kultury i dziedzictwa narodowego”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o funkcjach siedziby głowy państwa, wielokrotnych przebudowach przeobrażających zabytek od stylu barokowego po obecny – klasycystyczny oraz o historycznych wydarzeniach, które miały miejsce w jego murach.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama: Szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji Obecna na wydarzeniu Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka podziękowała Pierwszej Damie za „uśmiech, ciepło i serdeczność oraz matczyną opiekę nad Polonią”. Dzieci z USA spędzą w Warszawie 9 dni w ramach specjalnie przygotowanego programu pod hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna. Zwiedzą muzea historyczne i ważne dla Polaków miejsca, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder i Uniwersytet Warszawski. Mieszkając w domach swoich rówieśników oraz uczestnicząc w lekcjach w warszawskiej szkole, nawiążą relacje z polskimi dziećmi, które wkrótce odwiedzą swoich nowych kolegów w Stanach Zjednoczonych. Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce zrzeszająca 75 szkół jest jedną z czołowych organizacji polonijnych działających na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i kształci około 10 000 uczniów.

 

W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. (KS)

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31