| | |
A | A | A
Wtorek, 23 października 2018

Wizyta Agaty Kornhauser-Dudy i Elke Büdenbender w polsko-niemieckim przedszkolu w Berlinie

  |   Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu

Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły we wtorek przedszkole „Hausburgviertel”, a następnie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu.

 

We wtorek Agata Kornhauser-Duda i Elke Büdenbender odwiedziły przedszkole „Hausburgviertel”. Pierwsza Dama RP rozmawiała z uczęszczającymi do placówki dziećmi polskiego pochodzenia oraz dwujęzycznymi wychowawcami, którzy w codziennych sytuacjach komunikują się z dziećmi w swoich językach ojczystych. Obie kultury przeplatają się w aranżacji placówki współpracującej z niemiecko-polskim stowarzyszeniem „Kukuryku! e.V.”, mającym na celu wspieranie dwujęzycznej polsko-niemieckiej edukacji.

 

Małżonki Prezydentów dołączyły do dzieci biorących udział w zajęciach dla grup zróżnicowanych wiekowo. Zapoznały się też z założeniami i praktyką pracy pedagogicznej opartej na Berlińskim Programie Kształcenia i na wychowaniu sytuacyjnym, według którego w centrum zainteresowania nauczyciela znajduje się aktualna sytuacja życiowa dzieci i ich rodzin. Pedagodzy kształtują codzienny program edukacyjny bazując na bieżących tematach i sytuacjach. W każdej z przedszkolnych stref zostały zaaranżowane miejsca, w których maluchy mogą aktywnie spędzać czas lub wyciszyć się. Naturalna dziecięca ciekawość oraz chęć odkrywania są pobudzane poprzez zaaranżowane kąciki do nauki, zabawy i czynności kreatywnych. Pomieszczenia wyposażone zostały w mobilne meble, tak by środki dydaktyczne mogły być swobodnie wykorzystane przy poszczególnych projektach w każdej z grup.

 

Po południu Małżonka Prezydenta RP, w towarzystwie uczniów dwóch rozpoczynających współpracę liceów z Polski i Niemiec, zwiedziła siedzibę Bundestagu. Alina i Klaus Leutnerowie opowiedzieli o idei zorganizowania wymiany szkolnej między uczniami ze Zgierza i Berlina. Polsko-niemieckie małżeństwo na różnych polach angażuje się w budowanie dobrych relacji między naszymi krajami. Dba także o kultywowanie pamięci o żołnierzach polskich poległych na niemieckich ziemiach. Młodzi ludzie podzielili się z Pierwszą Damą swoimi planami na wspólne, międzynarodowe zajęcia i warsztaty, mówili o doświadczeniach, jakie mają nadzieję zdobyć podczas programu oraz o codziennych pasjach i osiągnięciach edukacyjnych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu oraz Evengelische Schule Köpenick z Berlina. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31