| | |
A | A | A
Środa, 7 listopada 2018

Małżonka Prezydenta: Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za życie innych

  |   - Serce mamy tylko jedno. Dbajmy o nie! - mówiła Pierwsza Dama, inaugurując debatę w ramach kampanii "Zawał serca - czas to życie" - Serce mamy tylko jedno. Dbajmy o nie! - mówiła Pierwsza Dama, inaugurując debatę w ramach kampanii "Zawał serca - czas to życie" - Serce mamy tylko jedno. Dbajmy o nie! - mówiła Pierwsza Dama, inaugurując debatę w ramach kampanii "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie" Debata w Pałacu Prezydenckim w ramach kampanii społecznej "Zawał serca - czas to życie"

- Podczas gdy polska kardiologia interwencyjna na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat poczyniła gigantyczne postępy w leczeniu zawału serca, to jednak nadal kluczowe znaczenie dla ratowania życia pacjentów ma czas, w którym dotrą oni do specjalistycznego ośrodka - mówiła Małżonka Prezydenta, rozpoczynając dyskusję w ramach kampanii społecznej „Zawał serca - czas to życie”.

 

W Pałacu Prezydenckim odbyła się debata współorganizowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele środowiska medycznego, pogotowia ratunkowego i pacjenci. Co roku w Polsce hospitalizuje się prawie osiemdziesiąt tysięcy Polaków z zawałem serca, a około trzydziestu procent umiera w okresie przedszpitalnym. - To właśnie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w naszym kraju - podkreśliła Pierwsza Dama, honorowa patronka kampanii.

 

Z najnowszych badań SW Research wynika, że większość Polaków prawidłowo wiąże ból w klatce piersiowej z zawałem lub inną chorobą serca. Jednak tylko co czwarta osoba, w przypadku pojawienia się takiego objawu, zareagowałaby natychmiast. Jak wyjaśniła Agata Kornhauser-Duda „głównym założeniem kampanii jest skrócenie czasu od momentu wystąpienia pierwszych objawów bólu zawałowego do momentu dotarcia do specjalistycznego lecznictwa”, ponieważ obecnie wynosi on ponad dwieście sześćdziesiąt minut. Opóźnienie interwencji o każde pół godziny zwiększa ryzyko śmierci o siedem procent. - Dlatego, jako społeczeństwo, powinniśmy się stale uczyć, jak rozpoznawać niepokojące symptomy mogące wskazywać na wystąpienie zawału serca, takie jak silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, duszność i bóle brzucha - wyjaśniła Małżonka Prezydenta. Zaznaczyła, że komplikacje powstałe wskutek zawału niosą koszty osobiste i społeczne. Pacjenci często zmuszeni są do rezygnacji z dotychczasowego trybu życia: aktywności zawodowej i rodzinnej, a jak zauważyła Pierwsza Dama, „skrócenie reakcji jest czynnikiem, który uratuje nam życie, zwiększy skuteczność późniejszego leczenia, a także znacznie polepszy rokowania na przyszłość".

 

-  Świadomość społeczną buduje się, docierając do możliwie szerokiego grona odbiorców, dlatego drugi etap kampanii skierowany jest przede wszystkim do pacjentów, szczególnie do grup, które, jak wynika z badań, najbardziej zwlekają z wezwaniem pomocy - mówiła Pierwsza Dama, wskazując na mieszkańców małych miasteczek i wsi, kobiety, osoby starsze i pacjentów z cukrzycą. - Ale chcielibyśmy, aby przekaz trafił do całego społeczeństwa, ponieważ wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni nie tylko za własne życie, ale także za życie innych - oświadczyła.

 

Małżonka Prezydenta zaapelowała „do wszystkich: starszych i młodszych, abyśmy nie zwlekali z wzywaniem pomocy” pod numerami 112 lub 999. Wyraziła przekonanie, że „w ciągłą edukację społeczną powinny też być zaangażowane wszystkie grupy zawodowe, a zwłaszcza te, które z racji wykonywanej profesji mają większe możliwości dotarcia do świadomości społecznej, jak nauczyciele czy dziennikarze”.

 

- Bądźmy bardziej świadomi. Nie bójmy się podejmować natychmiastowych decyzji. Wzywajmy pomoc na czas. Serce mamy tylko jedno. Dbajmy o nie! - zakończyła swoje wystąpienie Agata Kornhauser-Duda.

 

Podczas debaty rozmawiano o niewystarczającym stanie wiedzy społeczeństwa na temat możliwych konsekwencji i powikłań związanych z zawałem serca, przyczynach odwlekania wezwania pomocy z perspektywy pacjentów oraz dyspozytorów medycznych. Szukano także miejsca środowiska medycznego w działaniach minimalizujących opóźnienia w leczeniu zawału serca oraz sposobów na zniwelowanie społecznych dysproporcji w leczeniu chorób układu krążenia.

 

„Zawał serca - czas to życie”  jest ogólnopolską kampanią społeczną, której inicjatorem i organizatorem jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Honorowy patronat nad projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, a członkiem Komitetu Honorowego został Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Celem kampanii jest edukacja dotycząca właściwego postępowania w przypadku pierwszych objawów zawału serca wśród chorych oraz świadków. Program rozpoczął się w 2017 roku i zrealizował już fazę skierowaną do środowiska medycznego. Drugi etap - zainaugurowany w środę w Pałacu Prezydenckim - zorientowany został na poszerzanie wiedzy społecznej w zakresie objawów i konsekwencji zawału serca i ma na celu wykreowanie odpowiednich zachowań po rozpoznaniu pierwszych objawów zawału.

 

W spotkaniu wzięli udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Zbigniew Król, prof. Mariusz Gąsior - koordynator kampanii, Piotr Przybyłowski - przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Piotr Jankowski - sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Klaudiusz Nadolny - kierownik dyspozytorów medycznych Pogotowia Ratunkowego, Beata Ambroziewicz - przedstawiciel organizacji zrzeszającej pacjentów, Tomasz Zdrojewski reprezentujący Polską Akademię Nauk, Piotr Ponikowski - prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Jarosław Kaźmierczak - konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, Tomasz Hryniewiecki - dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz przedstawiciel pacjentów - Wilhelm Bochon. (KS, materiały prasowe kampanii „Zawał serca - czas to życie”)

 

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30