| | |
A | A | A
Czwartek, 28 stycznia 2016

Pierwsza Dama na Gali Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected]

  |   Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim

Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w czwartek w Gali konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected]”. Ideą konkursu ogłoszonego w 2014 r. przez organizację „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” było zachęcenie młodzieży do udziału w programach międzynarodowej wymiany, w celu odkrywania mocnych stron i zdolności, które pomogłyby im wejść w życie zawodowe.

 

- Bardzo ważne jest, wybierając swoją przyszłą drogę życiową, a przede wszystkim zawodową, żeby poznać warunki profesji, którą w przyszłości wybierzecie – zwróciła się do młodzieży obecna na uroczystości Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama dodała, że w wymianach między Polską a Niemcami głównie chodzi o to, żeby młodzież poznawała nawzajem swoją kulturę i obyczaje. - Spotkania te służą też niwelowaniu uprzedzeń, czy też zaszłości historycznych. Myślę, że to jest bardzo ważne i będzie procentowało również na przyszłość – mówiła.

 

Spośród 85 zgłoszeń, wyłoniono 18 projektów finałowych, tworzonych we współpracy polskich i niemieckich placówek.

 

W kategorii szkolnej wymiany młodzieży zwyciężył projekt "Poczuj smak współPRACY", stworzony przez Polski Związek Głuchych (Zarząd Główny w Warszawie) oraz Schule beim Jakobsweg (Winnenden). Jest to podróżniczy program kulinarny poświęcony tradycyjnym potrawom Polski i Niemiec, który powstał w czterech językach: polskim, niemieckim oraz migowym obu krajów. Program – zamieszczony na YouTube – ma pokazać pracodawcom potencjał osób z ubytkiem słuchu, a młodych pobudzić do mobilności zawodowej.

 

W tej kategorii przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał projekt "SZANSE BEZ GRANIC – wygraj twój zawód" (I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie i Peter-Paul-Cahensly Schule, Limburg an der Lahn), w którym uczestnicy opracowali grę planszową "JOBO" pomagającą wybrać odpowiedni zawód. Drugie wyróżnienie zdobył "Tydzień zawodowy" (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie i SINE-CURA-Schule, Förderschule für Geistigbehinderte, Quedlinburg), który ma ukazać możliwości rynku pracy w Polsce i Niemczech dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

W kategorii pozaszkolnej wymiany młodzieży główną nagrodę zdobył projekt "Szkoła zawodowa – mój pozytywny wybór" (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Franciszka Ratajczaka, Rydzyna i Gemeinnütziger Berufsbildungsverein Guben e.V). Dzięki projektowi uczniowie poznawali pracę ogrodnika, kucharza i piekarza, biorąc udział w szkolnych warsztatach i zajęciach w zakładach pracy. Zgłębiali także system edukacji i rynek pracy w obu krajach.

 

Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii przypadło projektowi "Wychowawca Superbohater" (Akademia Ignatianum w Krakowie i St.-Ursula-Berufskolleg des Erzbistums Köln, Düsseldorf), w którym studenci próbowali odpowiedzieć na pytanie "Jak przygotować się do wykonywania zawodu wychowawcy?". Drugie wyróżnienie otrzymała koncepcja "Mobilność zawodowa – drogą do sukcesu?" (Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Kreis Bergstrasse) mająca ułatwić poszukiwanie zatrudnienia na zglobalizowanym rynku pracy.

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Das Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Posiada dwie równorzędne siedziby: w Warszawie i Poczdamie. Rocznie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży dotuje ok. 3 tys. spotkań młodzieży.

 

Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]”, na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy, gościli w piątek w Pałacu Prezydenckim. Młodzież z Polski i Niemiec spotkała się z Pierwszą Damą i zwiedziła siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

(PAP, inf. własna) 
Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31