| | |
A | A | A
Piątek, 1 kwietnia 2016

Pierwsza Dama lektorką podczas VI Dyktanda Siedleckiego

Pierwsza Dama lektorką podczas VI Dyktanda Siedleckiego (fot. Grzegorz Jakubowski)

Agata Kornhauser-Duda czytała tekst podczas VI Dyktanda Siedleckiego, w którym uczestniczyły dzieci z siedleckich szkół podstawowych. Uczniowie klas IV-VI zmagali się z ortografią i zasadami języka polskiego, pisząc tekst o Henryku Sienkiewiczu.

 

Przed rozpoczęciem dyktanda, Pierwsza Dama powiedziała: „Gratuluję Wam tego, że mobilizujecie się, żeby sprawdzać swoje umiejętności w posługiwaniu się naszym ojczystym językiem. To ważna i potrzeba inicjatywa. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy wszyscy eksperci biją na alarm jeśli chodzi o poziom poprawności naszego języka, który według wszystkich badań się obniża. Wykształciła się nowa rzeczywistość kulturowa i komunikacyjna, co widoczne jest w komunikacji elektronicznej. Młodzież posługuje się nowymi gatunkami wypowiedzi, takimi jak maile, smsy, snapy czy tweety. To samo w sobie nie jest zjawiskiem negatywnym, ale te formy niosą też ze sobą pewne zagrożenia:  dążenie do skrótowości, niedbałości, emocjonalności i nieoficjalności wypowiedzi. Do tego dochodzi bezrefleksyjne przejmowanie mody językowej i to, co ja uważam za największe zagrożenie, czyli wulgaryzacja języka”.

 

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że język polski jest wyznacznikiem naszej tożsamości narodowej, scala nas jako wspólnotę, jest nośnikiem naszej historii i kultury oraz pamięci o naszych przodkach.

 

Po zakończeniu dyktanda, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła również uczniów klasy III a, którzy odbywali właśnie zajęcia lekcyjne z przyrody, a następnie spotkała się z członkami Szkolnego Koła Dziennikarskiego. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z Panią Prezydentową o zawodzie nauczyciela i roli Pierwszej Damy. 

 

Na zakończenie pobytu w Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach, Agata Kornhauser-Duda złożyła wpis do kroniki szkolnej. 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31