| | |
A | A | A
Piątek, 8 kwietnia 2016

Lekcja z Pierwszą Damą

  |   Wizyta Pierwszej Damy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich (fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP) Wizyta Pierwszej Damy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich (fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP) Wizyta Pierwszej Damy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich (fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP) Wizyta Pierwszej Damy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich (fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP)

Lekcję języka niemieckiego, poświęconą zaangażowaniu społecznemu młodych ludzi, poprowadziła w piątek w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich (Świętokrzyskie) Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Pierwsza Dama spotkała się też ze społecznością szkoły prowadzącej innowacyjne metody nauczania i uczestniczyła w dorocznej gali, podczas której władze placówki honorują wspierające ją instytucje i firmy.
 
Dziękując za zaproszenie Agata Kornhauser-Duda odwołała się do pierwszego spotkania z przedstawicielami szkoły – w grudniu ub.r. w Warszawie podczas gali „Solidarna szkoła” Pani Prezydentowa - patronująca wydarzeniu - wręczała im wyróżnienie.
 
Koneckie liceum zostało wówczas wyróżnione przez Fundację Świętego Mikołaja jako szkoła najaktywniej zaangażowana w zbieranie funduszy na stypendia dla swoich zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Pieniądze zbierali m. in. kwestując w parafiach, organizując festyny i szkolne kiermasze.
 
- Już wtedy byłam pod ogromnym wrażeniem Państwa niezwykłego społecznego zaangażowania, ale też pozytywnej energii i prawdziwej radości z tego, co robicie (…). Wiem, że licealiści z Końskich są niezwykle zaangażowani w bardzo wiele inicjatyw i jest to bardzo budujące. Wasza otwartość, wrażliwość na potrzeby innych (…) powoduje, że umożliwiacie innym, którzy może znaleźli się w trudniejszej sytuacji, żeby mogli realizować swoje pasje i zainteresowania - mówiła Pierwsza Dama, zwracając się w szkole do nauczycieli, uczniów i samorządowców.
 
Obejrzała też przedstawienie szkolnego zespołu teatralnego „Lustro”, poświęcone problemom współczesnego komunikowania się ludzi.
 
- Myślę, że niestety treść tej inscenizacji jest boleśnie aktualna i cieszę się, że zdajecie sobie z tego sprawę, jak powierzchowna jest obecnie komunikacja międzyludzka i jak bezrefleksyjnie używane słowa mogą kogoś urazić. I myślę, że metodą na polepszenie tej komunikacji (…) jest uśmiech, chęć bycia razem, wzajemny szacunek (…). Brutalizacji i wulgaryzacji języka mówimy nie - powiedziała Agata Kornahuser-Duda.
 
Doceniła też sposób zarządzania szkołą i jej liczne inicjatywy edukacyjne, związane ze sportem, profilaktyką ochrony zdrowia i środowiska. Małżonka Prezydenta dodała, że bardzo są jej bliskie projekty wspierające czytelnictwo i promujące piękną polszczyznę.
 
Dyrektor szkoły Beata Salata powiedziała dziennikarzom, że bez zaangażowania nauczycieli i uczniów oraz wzajemnego zaufania sukcesy szkoły nie byłyby możliwe.
 
Małżonka Prezydenta RP, która jest germanistką, poprowadziła też w koneckiej szkole lekcję niemieckiego, poświęconą zaangażowaniu młodzieży i wolontariatowi.
 
Uczniowie, którzy uczestniczyli w lekcji, podkreślali w późniejszej rozmowie z dziennikarzami, iż Pani Prezydentowa jest „bardzo miłą nauczycielką, otwartą na ucznia, z poczuciem humoru i dystansem”.
 
- Wszyscy byli bardzo aktywni. Zaimponowało mi, że lekcja była w całości przeprowadzona w języku niemieckim, w ciekawy sposób, inny od typowego szkolnego - powiedziała drugoklasistka Natalia.
 
II LO w Końskich powołano w 1992 r. na bazie funkcjonującego w tym miejscu od 1947 r. liceum pedagogicznego i późniejszego studium nauczycielskiego. Szkoła kształci uczniów w klasach o profilach: matematyczno-fizyczno-informatycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym i lingwistycznym.
 
Jako jedyna placówka w powiecie koneckim szkoła realizuje innowacje pedagogiczne zatwierdzone przez kuratorium oświaty w zakresie m.in. zajęć z historii sztuki, filozofii, geografii w języku niemieckim, koła tłumaczeń z niemieckiego i angielskiego, a także dwa programy własne z zakresu wiedzy o kulturze. Prowadzi też rozszerzone zajęcia z angielskiego i niemieckiego - w przyszłości chce wprowadzić nauczanie dwujęzyczne.
 
Szkoła objęta jest patronatem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, współpracuje też z Politechniką Świętokrzyską. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi realizowane są projekty w zakresie nauk humanistycznych i ścisłych. W szkole prowadzone są też zajęcia z edukacji prawnej. (PAP)

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31