przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Prezydenci na uchodźstwie

Zdjęcie Władysława Raczkiewicza

  • Władysław Raczkiewicz (prezydent RP od 30 września 1939 roku do 6 czerwca 1947 roku)

W 1921 roku został ministrem spraw wewnętrznych i funkcję tę sprawował trzykrotnie. W 1930 roku został senatorem, a następnie marszałkiem Senatu. Po objęciu urzędu prezydenta 30 września 1939 roku mianował premierem gen. Władysława Sikorskiego, a po jego śmierci Stanisława Mikołajczyka. Jeszcze w 1939 roku na mocy tzw. umowa paryskiej zrezygnował z części uprawnień prezydenckich na rzecz premiera rządu.

Na początku grudnia 1939 roku wraz z całym rządem przeniósł się do Angers w zachodniej Francji. Przed kapitulacją udało mu się opuścić Francję i wyjechać do Wielkiej Brytanii. 18 grudnia 1942 roku napisał list do Papieża Piusa XII, prosząc o publiczną obronę mordowanych Polaków i Żydów. Przed śmiercią desygnował na swojego następcę Augusta Zaleskiego. Decyzja będąca sprzeczna z wcześniejszymi ustaleniami, wg których urząd prezydenta po Raczkiewiczu miał przejąć związany z PPS Tomasza Arciszewski, doprowadziła do wyjścia tej partii z rządu i rozbicia wewnętrznego polskiej emigracji.

Po konferencji jałtańskiej wielkie mocarstwa koalicji cofnęły uznanie rządowi na uchodźstwie na rzecz prokomunistycznego rządu w Warszawie. Władysław Raczkiewicz zmarł 6 czerwca 1947 roku w Ruthin w Walii.Zdjęcie Augusta Zaleskiego

  • August Zaleski (prezydent RP od 9 czerwca 1947 roku do 7 kwietnia 1972 roku)

Był dyplomatą akredytowanym w Szwajcarii, Grecji, Włoszech. Po przewrocie majowym objął tekę ministra spraw zagranicznych i sprawował ta funkcję we wszystkich rządach do 1932 roku.


Od 1928 roku do 1935 piastował mandat senatora. Następnie został prezesem Rady Naczelnej Banku Handlowego w Warszawie, który we wrześniu 1939 roku ewakuował do Francji.Na emigracji był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Władysława Sikorskiego.

 

Po objęciu urzędu prezydenta na uchodźstwie w czerwcu 1947 roku powołał na premiera gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Po zakończeniu 7-letniej kadencji, przedłużył kadencję na czas nieokreślony. Cześć z emigracyjnych polityków, w tym Władysław Anders i Tadeusz Bór-Komorowski wypowiedziała mu posłuszeństwo uznając, ze swoim działaniem złamał akt zjednoczenia narodowego. Na fali tych protestów powstała w 1954 roku Rada Trzech, która miała przejąć uprawnienia prezydenta RP. Rozwiązała się dopiero po śmierci Zalewskiego uznając wyznaczonego przez niego następcę.Zdjęcie Stanisława Ostrowskiego

  • Stanisław Ostrowski (prezydent RP od 9 kwietnia 1972 do 24 marca 1979 roku)

Współpracownik Rady Trzech, został zaprzysiężony na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 9 kwietnia 1972 roku. W roku 1979 po upływie siedmioletniej kadencji przekazał swój urząd Edwardowi hr. Raczyńskiemu.

Zmarł 22 listopada 1982 roku w Londynie. Na cmentarzu w Newark został pochowany obok poprzednich prezydentów: Władysława Raczkiewicza i Augusta Zaleskiego.Zdjęcie Edwarda Bernarda Raczyńskiego

  • Edward Bernard Raczyński (prezydent RP od 8 kwietnia 1979 roku do 8 kwietnia 1986 roku)

W 1919 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przebywał na kilku placówkach dyplomatycznych, m.in. w Kopenhadze, a od 1932 roku reprezentował Rzeczpospolitą jako stały delegat przy Lidze Narodów w Genewie. Od 1934 roku aż do cofnięcia uznania władzom polskim na emigracji przez Wielką Brytanię w 1945 roku był ambasadorem Rzeczypospolitej w Londynie. W latach 1941-1943 kierował Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Był też jednym z współorganizatorów – obok Władysława Andersa i Tomasza Arciszewskiego – tzw. Rady Trzech.

W marcu 1979 roku objął urząd prezydenta, zapowiadając, że ustąpi ze swego stanowiska w 1986 roku. 8 kwietnia 1986 roku, po złożeniu rezygnacji, został zaprzysiężony jego następca - Kazimierz Sabbat. Edward Raczyński zmarł 30 lipca 1993 roku w Londynie.Zdjęcie Kazimierza Sabbata

  • Kazimierz Sabbat (prezydent RP od 8 kwietnia 1986 roku do 19 lipca 1989 roku)

W latach 1976-1986 był premierem rządu RP na uchodźstwie. 8 kwietnia 1986 roku objął urząd Prezydenta RP na uchodźstwie. Usiłował jednoczyć polityczne ośrodki na emigracji. Zmarł w Londynie dnia 19 lipca 1989 roku.

  • Ryszard Kaczorowski (prezydent RP od 19 lipca 1989 roku do 22 grudnia 1990 roku)

Zdjęcie Ryszarda KaczorowskiegoBył ministrem ds. krajowych w gabinecie Edwarda Szczepanika. 19 lipca 1989 roku, po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powierzył pełnienie urzędu premiera rządu emigracyjnego Edwardowi Szczepanikowi, sprawującemu tę funkcję od 1986 roku. 22 grudnia 1990 roku, w dniu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na prezydenta III RP, przekazał mu insygnia władzy prezydenckiej. Zmarł tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Został pochowany w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.