Menu rozwijane

Dziś odbyła się rozmowa telefoniczna głównych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego prezydentów Polski i USA, ministra Pawła Solocha oraz Jaka Sullivana.
W BBN odbyło się spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota oraz kierownictwa BBN z przebywającą z wizytą w Polsce Dyrektor Narodowego Wywiadu Stanów Zjednoczonych Avril Haines.
W 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej Prezydent RP spotkał się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji w związku z działaniami prowadzonymi na granicy z Białorusią.
Sytuacja na granicy z Białorusią jest bardzo napięta; w najbliższych kilku lub kilkunastu dniach można spodziewać się tylko eskalacji - ocenił w Polskim Radiu Szef BBN Paweł Soloch.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odprawie z funkcjonariuszami i żołnierzami udającymi się na nocne patrole wzdłuż granicy z Białorusią.
11 listopada to wyjątkowa data, to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym – podkreślał Prezydent, wręczając nominacje generalskie w Belwederze.
Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z tak specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenie, ale to wszystko dzieje się w niemałym trudzie – mówił Prezydent Andrzej Duda.
Paweł Soloch: Prezydent omawiał z premierem oczekiwania wobec UE i szefa RE, chcemy sankcji nie tylko wobec Białorusi; weryfikujemy też deklaracje strony tureckiej, której linie lotnicze zajmują się przerzutem migrantów.
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg w rozmowie nt. sytuacji na granicy z Białorusią zgodzili się, że kryzys migracyjny wymaga dalszej ścisłej współpracy państw sojuszniczych.
W BBN odbyła się kolejna zwołana przez Prezydenta RP narada ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. – Jestem wdzięczny naszym służbom, żołnierzom i funkcjonariuszom – mówił Andrzej Duda.
To realizacja naszych obowiązków, jako członka UE , to także zabezpieczenie obywateli i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim oficerom, funkcjonariuszom i żołnierzom.
Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Tegoroczne nominacje to wyraz wsparcia, jakiego Prezydent RP – podobnie jak zdecydowana większość Polaków – udziela Straży Granicznej i pozostałym służbom zaangażowanym w ochronę granicy – powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Bardzo dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego za tak aktywną postawę i rzetelne podejście do służby, które stanowić powinno przykład do naśladowania dla pozostałych struktur Sił Zbrojnych – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Drugiego dnia wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa, a wcześniej rozmawiał z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.