Menu rozwijane

W BBN odbyła się narada Prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem przedstawicieli rządu oraz szefów służb i wojska na temat sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko–ukraińską – to m.in. tematy dzisiejszej narady w BBN.
Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś naradę z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Niemcy stoją wobec potrzeby zwrotu w polityce bezpieczeństwa i od pewnego czasu taki zwrot – widoczny np. we wsparciu Ukrainy – można zaobserwować – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Spotkanie Pawła Solocha i Laury Rosenberger dotyczyło m.in. wyzwań w relacjach z Chinami, również w kontekście współpracy chińsko–rosyjskiej.
Paweł Soloch i Juris Poikāns omówili m.in. wsparcie Ukrainy oraz współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Głównym tematem rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii była sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego oba kraje mogą udzielić Ukrainie w staraniach o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE – przekazał Szef BBN Paweł Soloch.
Wyjaśnianie kwestii związanych z polityką Węgier dotyczącą sankcji wobec Rosji, a także pomoc dla Ukrainy to główne tematami, rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydent Węgier Katalin Novák podczas jej wizyty w Warszawie – poinformował Szef BBN.
Wątkiem przewodnim wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie będzie bezpieczeństwo energetyczne; wpisuje się to w szerszy kontekst ścisłej i strategicznej współpracy politycznej w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział szef BBN.
Na pewno była to demonstracja rosyjska, sygnał wysłany również dla świata, że Rosja jest gotowa atakować także centrum Kijowa. Oczywiście wiadomo, że w tym momencie cała sytuacja jest nagłośniona i o to im chodziło – mówił Szef BBN Paweł Soloch
– Ma być więcej wojska i więcej wojska gotowego do przerzutu – powiedział szef BBN Paweł Soloch, pytany o zabezpieczenie wschodniej flanki NATO.
Wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego to tematy rozmowy Pawła Solocha i Kiejstutisa Budrysa.
Prezydent Andrzej Duda z Premierem Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, szefami resortów i służb oraz dowódcami wojskowymi omawiał sytuację w związku z wojną na Ukrainie.
Wsparcie dla Ukrainy i koordynacja pomocy, także wojskowej oraz współpraca polsko–amerykańska w ramach NATO były tematem rozmowy z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim – poinformował szef BBN.
Każdy powinien umieć obsługiwać karabin i strzelać. Każdy powinien umieć udzielić pierwszej pomocy. Na Ukrainie jest to niezwykle istotne. Tam bohaterami są żołnierze, ale też osoby zajmujące się ochroną ludności cywilnej – podkreślił Paweł Soloch