Menu rozwijane

Sytuacja na granicy z Białorusią jest bardzo napięta; w najbliższych kilku lub kilkunastu dniach można spodziewać się tylko eskalacji - ocenił w Polskim Radiu Szef BBN Paweł Soloch.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odprawie z funkcjonariuszami i żołnierzami udającymi się na nocne patrole wzdłuż granicy z Białorusią.
11 listopada to wyjątkowa data, to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym – podkreślał Prezydent, wręczając nominacje generalskie w Belwederze.
Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z tak specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenie, ale to wszystko dzieje się w niemałym trudzie – mówił Prezydent Andrzej Duda.
Paweł Soloch: Prezydent omawiał z premierem oczekiwania wobec UE i szefa RE, chcemy sankcji nie tylko wobec Białorusi; weryfikujemy też deklaracje strony tureckiej, której linie lotnicze zajmują się przerzutem migrantów.
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg w rozmowie nt. sytuacji na granicy z Białorusią zgodzili się, że kryzys migracyjny wymaga dalszej ścisłej współpracy państw sojuszniczych.
W BBN odbyła się kolejna zwołana przez Prezydenta RP narada ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. – Jestem wdzięczny naszym służbom, żołnierzom i funkcjonariuszom – mówił Andrzej Duda.
To realizacja naszych obowiązków, jako członka UE , to także zabezpieczenie obywateli i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim oficerom, funkcjonariuszom i żołnierzom.
Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Tegoroczne nominacje to wyraz wsparcia, jakiego Prezydent RP – podobnie jak zdecydowana większość Polaków – udziela Straży Granicznej i pozostałym służbom zaangażowanym w ochronę granicy – powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Bardzo dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego za tak aktywną postawę i rzetelne podejście do służby, które stanowić powinno przykład do naśladowania dla pozostałych struktur Sił Zbrojnych – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Drugiego dnia wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa, a wcześniej rozmawiał z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.
Szef BBN: Przegląd obecności wojskowej USA na świecie jest na ukończeniu, on nie osłabi obecności amerykańskiej na naszym terenie, rozważane są nowe formy współpracy wojskowej.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził siedzibę Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze (UNFICYP) i spotkał się z szefową misji Elizabeth Spehar.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w czwartek w Brukseli, że Polska podniosła na spotkaniu NATO kwestie działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej.