Menu rozwijane

Szef BBN Paweł Soloch będzie w czwartek reprezentował Polskę na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli. Podczas spotkania omówione zostaną bieżące działania NATO, prace nad nową koncepcją strategiczną i przygotowania do szczytu NATO w Madrycie.
Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku; mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską – powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim „okrągłym stole” w BBN.
Musimy mieć jedną spójną strategię obronną łączącą potencjał i możliwości obronne NATO i Unii Europejskiej – mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas Warsaw Security Forum w Warszawie.
Niech ten sztandar będzie dla całej społeczności inspiracją do dalszego rozwoju w służbie niepodległej Rzeczypospolitej – napisał Prezydent RP.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.
Szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii Prezydenta – ministrowie Paweł Soloch i Jakub Kumoch rozmawiali z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta USA, Jakiem Sullivanem.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał i skierował dziś do Marszałek Sejmu RP wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na przedłużenie na okres 60 dni stanu wyjątkowego obowiązującego na obszarze części woj. podlaskiego oraz części woj. lubelskiego.
Na polsko-białoruskiej granicy nie mamy do czynienia z sytuacją epizodyczną; musimy być gotowi na permanentną zmianę sytuacji bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
– Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni będzie uzasadnione – powiedział Prezydent Andrzej Duda po odprawie w BBN. Jak dodał, jest to potrzebne służbom do sprawnego wykonywania zadań.
W siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid, Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem oraz Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą.
Widzę potrzebę solidarności międzynarodowej przy szczepieniach przeciwko COVID-19 i potrzebę działań w sprawie kryzysu klimatycznego i ochrony bioróżnorodności - mówił Andrzej Duda.
Przyszłość Afganistanu i sprawa uchodźców – to główne tematy rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem.
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix. Rozmowa dotyczyła ewentualnego wsparcia technicznego i sprzętowego Polski dla misji pokojowych ONZ.
Szef BBN Paweł Soloch przebywał z wizytą w Uzbekistanie, gdzie omawiał obecną sytuację bezpieczeństwa w regionie, po upadku władz Afganistanu oraz związane z tym zagrożenia dla państw europejskich, m.in. w wymiarze migracyjnym.
Kwestia Krymu nie jest nam, Polakom, obojętna, a także nikt z nas, tu zgromadzonych, nie będzie obojętny wobec ewidentnego łamania prawa międzynarodowego oraz niszczenia integralności terytorialnej Ukrainy – zapewnił Prezydent podczas szczytu w Kijowie.