Menu rozwijane

08 grudnia 2021

W przeddzień planowanej rozmowy Prezydentów USA i Ukrainy – Joe Bidena oraz Wołodymyra Zełenskiego – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odbył rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksejem Danyłowem.

Rozmowa dotyczyła sytuacji na linii rozgraniczenia konfliktu między Ukrainą a Rosją oraz kryzysu energetycznego na Ukrainie. Szef BBN zapewnił o wsparciu Ukrainy ze strony Polski. Poinformował też o działaniach, jakie Polska podejmuje w ramach NATO i UE na rzecz wypracowania spójnego stanowiska wobec Rosji.

– Ze strony Ukraińców padło zapewnienie, że są zdecydowanie nastawieni na obronę suwerenności, doceniają gesty i deklaracje, które padły wczoraj ze strony amerykańskiej – relacjonował szef BBN. Jak zaznaczył, „to, czego potrzebują najbardziej, to pomoc wojskowa, a także wsparcie polityczne”. – Wskazują, że sytuacja jest groźna, podprogowa, są zdeterminowani bronić swojej suwerenności przy oczekiwaniu na zdecydowane wsparcie ze strony Zachodu – dodał.

Szef BBN zaznaczył, że Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, by Kancelaria Prezydenta znała bieżąca ocenę sytuacji strony ukraińskiej. – Staramy się być w permanentnym kontakcie z sojusznikami, chcieliśmy się też zorientować, jakie są nastroje i oczekiwania strony ukraińskiej – powiedział Paweł Soloch. (PAP/inf. własna)