Menu rozwijane

20 stycznia 2022

NATO musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach – podkreślił szef BBN Paweł Soloch po telekonferencji z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.

Groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz stan rozmów na linii Zachód–Rosja były tematami rozmowy szefa BBN Pawła Solocha z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda: Ukraina może liczyć na wsparcie Polski

Po tej rozmowie Soloch potwierdził, że konsultacje z doradcami i ministrami państw bukaresztańskiej dziewiątki oraz doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego odbyły się m.in. w kontekście piątkowych rozmów szefów dyplomacji USA i Rosji w Genewie.

– USA konsekwentnie demonstrują wolę rozmów i wypracowywania wspólnego stanowiska z sojusznikami. Dzisiejsza telekonferencja to też potwierdzenie prezentowanego przez stronę amerykańską stanowiska, że żadne decyzje nie będą zapadały ponad głowami innych państw – podkreślił Soloch.

Jak poinformował szef BBN, podczas czwartkowej rozmowy jej uczestnicy zgodzili się, że nie może być jakiejkolwiek mowy o rezygnacji z ustaleń dotyczących wzmacniania i adaptacji wojskowej NATO. – Sojusz musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach –  zaznaczył. 

Tematem rozmów było także wsparcie Ukrainy. – W tym kontekście poinformowałem rozmówców o odbywających się dziś konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle – dodał minister Soloch.

Przypomniał też, że kolejna już narada w formule doradców i ministrów państw B9 i USA, to efekt grudniowych rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy i pozostałych przywódców wschodniej flanki NATO z Prezydentem USA Joe Bidenem.

W Wiśle trwają w czwartek rozmowy Prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego. Ich tematem jest sytuacja wokół ukraińskich granic; Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji – mówił w czwartek w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. (PAP/WP)