Menu rozwijane

25 stycznia 2022

Prezydent Andrzej Duda z dużą satysfakcją wita przystąpienie Polski do głównych państw Eurokorpusu; to jasny sygnał dla naszych sojuszników, że jesteśmy gotowi angażować się także w budowanie europejskich zdolności obronnych – podkreślił szef BBN Paweł Soloch.

We wtorek w Strasburgu odbędzie się ceremonia powitania Polski jako szóstego państwa ramowego Eurokorpusu.

Paweł Soloch podkreślił, że Prezydent Andrzej Duda z dużą satysfakcją wita przystąpienie Polski do głównych państw Eurokorpusu. – To jasny sygnał dla naszych sojuszników, że jesteśmy gotowi angażować się także w budowanie europejskich zdolności obronnych – zaznaczył szef BBN. Przypomniał, że decyzję o wejściu Polski do grupy państw ramowych Prezydent ogłosił w czasie ostatniego szczytu NATO w Brukseli.

– Dołączamy do grona państw kształtujących zadania i politykę najważniejszego europejskiego dowództwa: Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga. Chcemy, aby Eurokorpus zgodnie ze swoimi zadaniami realizował misję nie tylko europejskie, ale i sojusznicze. I takie założenia przyświecały nam, kiedy podejmowaliśmy decyzję o uzyskaniu statusu państwa ramowego – dodał Soloch.

Zwrócił uwagę, że na polecenie Andrzeja Dudy BBN od kilku lat angażowało się w promowanie udziału Polski w Eurokorpusie. – Zarówno Prezydent jak i ja rozmawialiśmy o tym z ministrami: Antonim Macierewiczem oraz Mariuszem Błaszczakiem. Podczas wizyty w Strasburgu w 2019 r. rozmawiałem z dowództwem Eurokorpusu o zwiększeniu naszej roli i udziału w tej strukturze. Mieliśmy także bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej w tym zakresie. Ta decyzja została bardzo dobrze przyjęta przez naszych europejskich sojuszników – powiedział szef BBN.

Eurokorpus (Eurocorps, EC) jest wielonarodowym dowództwem szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, jak UE, NATO i ONZ. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej.

Państwa ramowe Eurokorpusu – decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi – o ograniczonych obowiązkach i prawach – są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska. (PAP)