Menu rozwijane

26 stycznia 2022

W piątek o godz. 13 odbędzie się zwołane przez Prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie – przekazał szef BBN Paweł Soloch. 

„Zaproszenia trafiły dziś do wszystkich uczestników” – napisał Minister Soloch na Twitterze. Jak podkreślił prezydencki minister, posiedzenie dotyczyć będzie sytuacji bezpieczeństwa w regionie i będzie miało charakter niejawny.

W poniedziałek wieczorem odbyła się – w formie wideokonferencji – rozmowa Prezydenta USA Joe Bidena z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. W oświadczeniu po spotkaniu Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zadeklarował, że z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej będzie się chciał podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który „powstaje w wyniku wszystkich spotkań i rozmów”, które w ostatnim czasie prowadzi.

Prezydent dodał, że w piątek przekaże pełną informację „tak, żeby przedstawiciele wszystkich najważniejszych ugrupowań działających dzisiaj na scenie parlamentarnej w naszym kraju, w miarę możliwości pełną informację na temat sytuacji mieli”. Wyraził nadzieję, że wszyscy zaproszeni na spotkanie „odpowiedzialnie stawią się, aby na temat bezpieczeństwa rozmawiać”.

W skład RBN wchodzą: Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Premier, Szef MON, Szef MSWiA, Szef MSZ, Minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.(PAP)