Menu rozwijane

27 marca 2022

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że Prezydent podzieli się informacjami z nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z Prezydentem USA Joe Bidenem.

Według Pawła Solocha, Prezydentowi zależy na udziale opozycji w kształtowania polskiej polityki wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę.

– To konsekwentna linia działań Prezydenta, który od wybuchu konfliktu dba o to, by przedstawiciele opozycji byli informowani i przez możliwość zabierania głosu mogli współuczestniczyć w kształtowaniu polskiej polityki i zachowań państwa polskiego w odniesieniu do agresji – powiedział szef BBN.

– Poniedziałkowe spotkanie będzie także dla Prezydenta okazją do podsumowania szczytu NATO i wizyty Prezydenta Bidena. Spotkanie będzie nosiło klauzulę tajności, więc Prezydent będzie mógł się podzielić informacjami z rozmów na szczycie NATO i z Prezydentem Bidenem – dodał.

Poprzednie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego związane z sytuacją na Ukrainie odbyło się 2 marca.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta RP. W jej skład wchodzą Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, Szef Kancelarii Prezydenta i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.(PAP)