Menu rozwijane

15 listopada 2021

We wtorek rozpocznie się planowana wizyta Prezydenta RP w Republice Macedonii Północnej i Czarnogórze; to okazja do wyrażenia wsparcia dla ich aspiracji unijnych, ale przede wszystkim poinformowania sojuszników z NATO, o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i tym,  jakiego politycznego wsparcia może Polska potrzebować – zapowiedział Jakub Kumoch.

Zaznaczył, że w związku z sytuacją na granicy program wizyty może ulec modyfikacji, skróceniu.

Szef BPM pytany o perspektywy uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego mówił –  Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, aby uruchomić art. 4 natomiast, aby coś takiego się odbyło, to jeszcze należy wypracować pewien modus tego i pewien końcowy produkt – mówił Jakub Kumoch. – Trwają konsultacje z sojusznikami; decyzja kiedy zostanie uruchomiony artykuł 4, zostanie podjęta wspólnie – dodał.

Szef BPM podkreślił, że „na razie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, to nie jest wojna polsko-białoruska”. Zaapelował o „spokój w relacjonowaniu tych wydarzeń”  – Oczywiście jesteśmy gotowi na bardzo wiele scenariuszy, dlatego nasze konsultacje z sojusznikami odbywają się non stop  – mówił minister.