Menu rozwijane

19 sierpnia 2021

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w czwartek udaje się z wizytą na Litwę, gdzie będzie rozmawiał o sytuacji na granicy Litwy i Polski z Białorusią. Działania reżimu Alaksandra Łukaszenki ws. migrantów określił jako „obrazę godności człowieka”.

Jakub Kumoch pytany na czwartkowym briefingu o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, przypomniał, że w tej sprawie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Według ministra, jest to „sztuczna sytuacja wywołana przez reżim Alaksandra Łukaszenki”, który –  jak mówił – „traktuje ludzi znajdujących się w dramatycznej sytuacji życiowej jak żywe tarcze”. – Widzieliśmy też zdjęcia, na których widać, że ci ludzie są zmuszani, wypychani za granicę. Za nimi są uzbrojone służby białoruskie, to jest obraza godności człowieka – podkreślił.

– Dzisiaj udaję się na Litwę, żeby rozmawiać o tych sprawach – poinformował prezydencki minister.

Na pytanie, czy Polska może wpuścić koczujących na granicy odparł, że nie jest to kwestia wpuszczania lub nie tych ludzi na teren kraju. – To jest kwestia używania przez inne państwo, reżim, ludzi, jako żywe tarcze. Na to nie wolno pozwolić, temu będziemy się sprzeciwiać i temu będą dzisiaj poświęcone moje rozmowy na Litwie – podkreślił minister Kumoch.

Może Cię zainteresować Prezydent Duda poinformował Prezydenta Nausėdę, że Litwa może liczyć na polską solidarność ws. sytuacji na granicy
Pałac Prezydencki | Briefing prasowy Jakuba Kumocha
Pałac Prezydencki | Briefing prasowy Jakuba Kumocha
Pałac Prezydencki | Briefing prasowy Jakuba Kumocha
Pałac Prezydencki | Briefing prasowy Jakuba Kumocha
o1309842760.jpg
o863156652.jpg
o1345657108.jpg
o1113780007.jpg