Menu rozwijane

09 lipca 2021
Minister Krzysztof Szczerski

– Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie – mówił minister Krzysztof Szczerski, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

W stolicy Bułgarii, Sofii, trwa drugi dzień spotkania przywódców krajów Europy Środkowej w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentuje Prezydent Andrzej Duda. Politycy rozmawiają o odbudowie gospodarki po pandemii, walce z globalnym ociepleniem i innych wyzwaniach, które stoją przed naszym regionem.

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego „Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie”. – To poważna inicjatywa – w jej skład wchodzi 12 państw, jest strategiczne partnerstwo z USA i Niemcami. Trójmorze jest postrzegane jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego i atrakcyjne miejsce dla inwestycji. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie – stwierdził prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski zauważył, że „na początku Trójmorze było wyszydzane ze strony obecnej opozycji” i jego zdaniem politycy ci „powinni za to przeprosić”. – Wyprzedziliśmy model rozwojowy Europy po pandemii – elementem rozwoju są inwestycje publiczne w duże projekty infrastrukturalne jak CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Via Carpatia i łączenie pieniędzy publicznych z prywatnymi – mówił.

– Andrzej Duda spotkał się z delegacją kilkunastu kongresmenów i jasno podkreślono z obu stron, że Polska jest dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części świata – dodał.(polskieradio24.pl/AW)