Menu rozwijane

22 sierpnia 2021

Będziemy mówili o działaniach Rosji w całym regionie i nie tylko Rosji, ale reżimów z nią sprzymierzonych – powiedział dziennikarzom szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Zapowiedział również, że podczas szczytu na Ukrainie głównym tematem będzie Afganistan i konsekwencje tych wydarzeń dla naszego regionu.

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udał się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie w Kijowie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; spotka się także z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz z prezydentami państw bałtyckich.

Jakub Kumoch podczas konferencji prasowej był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, jakie tematy zostaną podjęte podczas bilateralnego spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Będzie podejmowana cała masa tematów. Wiemy, jak wygląda sytuacja geopolityczna po podpisaniu porozumienia w sprawie Nord Stream 2, jak bardzo zmieniła się sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa w całej części Europy. Będziemy o tym rozmawiać – wyjaśnił. Jak zapowiedział, na pewno nie zabraknie tematów trudnych.–Przynajmniej zostaną zasygnalizowane pewne nasze oczekiwania, prośby, jak również chęć dalszego dialogu. Będziemy też mówili o działaniach Rosji w całym regionie i nie tylko Rosji, ale reżimów z nią sprzymierzonych – dodał.

Głównym tematem szczytu na Ukrainie – jak podkreślił prezydencki minister – będzie Afganistan, który „praktycznie w każdym spotkaniu się pojawia, zwłaszcza że państwa regionu już odczuwają skutki kryzysu afgańskiego”. – Nie ukrywajmy – te skutki będą. Chociażby sytuacja na granicy białoruskiej nie jest bezpośrednio związana z kryzysem afgańskim, ale w powszechnym odczuciu jest, bo część ludzi przemycanych tam przez reżim w sposób nierzadko urągający ich godności, to są obywatele Afganistanu – podkreślił Kumoch. – Będziemy oczywiście rozmawiać w szerszym kontekście o tym, co dzieje się w Afganistanie i jakie mogą być tego konsekwencje dla regionu i znacznej części świata – dodał.

Pytany także o efekty narady BBN ws. strategii działań Polski wobec sytuacji w Afganistanie Kumoch powiedział, że Prezydent Duda naradza się z głównymi politykami w kraju. – Będą tego efekty, będziemy o tym mówić wkrótce – zapowiedział.

Pytany przez dziennikarzy, co znajdzie się w deklaracji, którą przyjmą uczestnicy Praformy Krymskiej, Kumoch zapowiedział, że „na pewno będzie to przede wszystkim potępienie rosyjskiej okupacji Krymu”. Jak dodał, w deklaracji znajdzie się również „niezgoda i zapowiedź tego, że państwa nie będą tego uznawały. Nie będzie separatystycznych porozumień z Rosją w tej kwestii, co jest zresztą oczywiste, bo Polska stoi na stanowisku prymatu prawa międzynarodowego, dlatego rosyjska okupacja Krymu będzie postrzegana jako okupacja i nie będzie uznawana nigdy jako fakt dokonany”.

Jakub Kumoch nawiązał także do tego, że Prezydent RP przekaże pomoc o wartości kilkudziesięciu milionów euro dostarczoną z Polski przez konwój kilkunastu ciężarówek. – To bardzo ważna rzecz, gest solidarności. Wydaje mi się, że będzie doceniony przez ukraińską stronę – ocenił prezydencki minister.

W poniedziałek Andrzej Duda, po uroczystym powitaniu przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, weźmie udział w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Na zakończenie szczytu ma być przyjęta deklaracja, która pozostanie otwarta do podpisów przez inne państwa.

W poniedziałek po południu Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia Prezydent RP i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.

Późnym popołudniem Andrzej Duda w ambasadzie polskiej w Kijowie spotka się także z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy, organizowanym z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Wtorek – trzeci dzień wizyty Prezydenta – rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Po południu zaplanowano spotkanie Prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Na koniec wizyty Prezydent odwiedzi Centrum logistyczne „BIOKON”, gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią COVID-19. (PAP)