Menu rozwijane

Prezydent RP Andrzej Duda odbył rozmowy telefoniczne z Prezydentem Republiki Estonii Alarem Karisem oraz z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem.
Prezydent odbył rozmowę telefoniczną ze Swiatłaną Cichanouską. Podziękował m.in. za rzetelne informowanie o wykorzystaniu migrantów przez władze w Mińsku oraz o prawdziwych przyczynach sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniową oficjalną wizytę w Republice Słowackiej. Spotka się m.in. Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, a także z przedstawicielami słowackich władz i polskich przedsiębiorców.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jakub Kumoch spotkał się z admirałem Flavio Rochą, specjalnym sekretarzem ds. strategicznych Prezydenta Brazylii.
Prezydent RP rozmawiał z Prezydent Mołdawii o bezpieczeństwie sektora energetycznego Mołdawii w obliczu kryzysu gazowego, spowodowanego ograniczeniem dostaw gazu przez Gazprom.
Szef BPM spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm z misji gospodarczej zorganizowanej przez Amerykańsko-Polską Radę Biznesu. Wśród tematów m.in: dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne.
Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami UE i przełamywanie podziałów w Unii to tematy spotkania Prezydentów Polski i Francji.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej spotkał się z wicepremierem Mołdawii Andreiem Spînu. „Zapewniłem go o poparciu Polski dla Mołdawii w trwającym właśnie rosyjskim szantażu gazowym”.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch spotkał się z kończącym wkrótce swoją misję dyplomatyczną w Polsce ambasadorem Republiki Kuby Jorge Martí Martínezem.
Budowa odcinka Via Carpatia na terytorium Słowacji, energetyka oraz Inicjatywa Trójmorza, to tematy spotkania Prezydenta RP z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej, Borisem Kollárem.
Sytuacja na Białorusi, kryzys migracyjny i wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa to tematy spotkania szefa BPM Jakuba Kumocha z doradcami Swiatłany Cichanouskiej, Valerym Kavaleuskim i Alexandrem Shlykiem.
Podczas dzisiejszej wideokonferencji przedstawiciele państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza omówili kierunki rozwoju oraz priorytety dotyczące współpracy w ramach tego formatu.
Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Republice Cypryjskiej. Polski przywódca spotka się z Prezydentem Nicosem Anastasiadesem, złoży też wizytę w siedzibie Sił Pokojowych ONZ na Cyprze.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. – Dla obu stron jest jasne, że całkowita odpowiedzialność za wydarzenia na granicy z Białorusią ponosi Alaksandr Łukaszenka – poinformował Szef BPM Jakub Kumoch.
Stosunki dwustronne, również te dotyczące naszego współuczestnictwa w Inicjatywie Trójmorza, będą tematem wtorkowej rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem – poinformował Minister Jakub Kumoch.