Menu rozwijane

25 maja 2021

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką kończą wizytę w Turcji i udają się do Gruzji

o1150826089.jpg

Para Prezydencka złoży w środę i czwartek wizytę w Gruzji, gdzie weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. Zaplanowano też rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami Gruzji, w tym z Prezydent Salome Zurabiszwili. PROGRAM PRASOWY >>>

W 2021 roku Gruzja świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości.

– W środę 26 maja na Placu Wolności w Tbilisi odbędą się główne obchody 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji. Prezydent Andrzej Duda jest jedynym Prezydentem innego kraju, który weźmie w nich udział. Polski Prezydent jako honorowy gość zagraniczny wygłosi także wystąpienie na Placu Wolności – zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, wizyta w Gruzji będzie miała też elementy polityczne, bo w czwartek, Prezydent spotka się z władzami Gruzji, m.in. z Prezydent Salome Zurabiszwili. – Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu – podkreślał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też dowództwo Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej. Misja została uruchomiona w 2008 roku jako odpowiedź UE na inwazję rosyjską na Gruzję. – Obecnie dowódcą tej misji jest polski dyplomata Marek Szczygieł. Prezydent odwiedzi siedzibę tej misji, spotka się z jej dowódcą – przekazał Krzysztof Szczerski.

Poinformował też, że Prezydent wraz z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotrem Glińskim spotka się z polską misją archeologiczną w Gruzji. Jak zaznaczył minister Szczerski, misja polskich archeologów dokonuje na terenie Gruzji „niezwykle ważnych dla tożsamości, dla dziedzictwa gruzińskiego wykopalisk, które mają przełomowe znacznie, jeżeli chodzi o historię starożytną tamtych terenów, sięgającą czasów Kolchidy, starożytnej krainy leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie obecnej Gruzji”. (PAP)

__________

W marcu br. Andrzej Duda odbył wideorozmowę z Prezydent Zurabiszwili – tematami była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji.

W 2018 roku Prezydent RP odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.