Menu rozwijane

05 października 2021

Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Republice Cypryjskiej. Polski przywódca spotka się z Prezydentem Nicosem Anastasiadesem, złoży wizytę w siedzibie Sił Pokojowych ONZ na Cyprze, odbierze także złoty klucz do miasta Pafos.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zwrócił uwagę, że wizyta Prezydenta przypada w szczególnym momencie historii stosunków dwustronnych, ponieważ w tym roku świętujemy 60. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Cyprem.

– Polska była jednym z pierwszych krajów, który uznał Republikę Cypryjską po uzyskaniu przez nią niepodległości. Inną ważną i łączącą datą we współczesnej historii obu krajów jest rok 2004, gdy Polska i Cypr stały się państwami członkowskimi Unii Europejskiej – wskazał.

Oficjalna wizyta Andrzeja Dudy na Cyprze rozpocznie się w czwartek od rozmowy w „cztery oczy” z Prezydentem Nicosem Anastasiadesem w stolicy Cypru, Nikozji; zaplanowano też obrady plenarne obu delegacji.

Podczas wizyty w obecności obu Prezydentów zostaną podpisane trzy dokumenty: porozumienie między Ministerstwami Spraw Zagranicznych ws. konsultacji politycznych, porozumienie między Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP i Wiceministerstwem ds. Badań, Innowacji i Polityki Cyfrowej Republiki Cypryjskiej nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa i przestrzeni cyfrowej, a także Program Współpracy w dziedzinach nauki, oświaty, kultury, sportu i młodzieży na lata 2021-2025.

Andrzej Duda złoży też wizytę w siedzibie Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze (UNFICYP), gdzie spotka się ze specjalną przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ na Cyprze i szefową misji UNFICYP Elizabeth Spehar.

Również w czwartek Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z przedstawicielami Polonii, a wieczorem wezmą udział w uroczystym obiedzie wydawanym przez Prezydenta Cypru i Małżonkę.

W piątek Prezydent spotka się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Cypru Annitą Demetriou.

Para Prezydencka spotka się ze zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupem Chryzostomem II. Zaplanowano też wizytę Prezydenta i Małżonki w kościele Św. Krzyża.

Po południu, w Pafos, odbędzie się ceremonia uroczystego wręczenia Prezydentowi Dudzie złotego klucza do miasta przez burmistrza Phedonasa Phedonosa.

Para Prezydencka na koniec wizyty odwiedzi punkt archeologiczny w Pafos, w miejscu prac prowadzonych przez zespół polskich archeologów pod kierownictwem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki.

– Prace polskich archeologów w Pafos są wysoko cenione przez Cypryjczyków, gdyż pozwalają zabezpieczyć unikalne dziedzictwo kulturowe, które jest skarbem nie tylko Cypru, ale całej Europy – wskazał minister Kumoch.

(PAP)