Menu rozwijane

21 lipca 2021
Fot. Archiwum

Prezydent Andrzej Duda udaje się w środę do Japonii, gdzie chce wesprzeć polskich sportowców uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich; w czasie wizyty planowane jest spotkanie z premierem Japonii Yoshihide Sugą – powiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

PROGRAM PRASOWY>>

Jak dodał minister, Prezydent leci do Tokio, gdyż chciałby w ten sposób „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”. – To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań – podkreślił.

– Prezydent chce być z naszymi sportowcami i wesprzeć ich tam, gdzie będą rywalizować, oczywiście na tyle, na ile się to uda ze względu na panującą sytuacją epidemiczną – dodał.

Jakub Kumoch poinformował, że Prezydent spotka się też z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Jak dodał, Japonia, to jeden z naszych najważniejszych partnerów w tej części świata, więc rozmowy będą dotyczyły m.in. stosunków bilateralnych, w tym zaangażowania Japonii w finansowanie projektów związanych z Trójmorzem.

Według ministra planowanych jest też szereg ważnych dwustronny rozmów w kuluarach igrzysk. – Szczegóły są jeszcze uzgadniane, ale planowane jest m.in. spotkanie z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - zaznaczył szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Jakub Kumoch zwrócił uwagę, że wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy wynika też z tradycji olimpijskiej. Jak dodał, przywódca państwa organizującego kolejne igrzyska odwiedza otwarcie poprzedniego wydarzenia. – Polska jest organizatorem Igrzysk Europejskich w 2023 r. i już dawno podjęliśmy zobowiązanie wobec Japończyków, że pojawimy się na Igrzyskach w Tokio. Jest to wyraz naszego szacunku – podkreślił.
(PAP)