Menu rozwijane

27 listopada 2021

W poniedziałek w Budapeszcie Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematem rozmów będzie polityczna przyszłość współpracy w ramach V4 oraz wartości i interesy wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

W niedzielę Prezydent uda się do Budapesztu, gdzie w poniedziałek odbędzie się spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wizyta oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek o 9.30, kiedy odbędzie się ceremonia powitania liderów państw wyszehradzkich przez Prezydenta Węgier Jánosa Ádera.

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent RP na spotkaniu w Budapeszcie będzie kontynuował swoją ostatnią intensywną działalność dyplomatyczną. – Prezydent oczywiście zrelacjonuje sytuację na polskiej granicy i kwestie bezpieczeństwa w regionie, ale rozmowa będzie również dotyczyć samej Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Kumoch.

Jak ocenił, Grupa Wyszehradzka jest „jednym z okrętów flagowych naszej współpracy regionalnej”. – Grupa Wyszehradzka spowodowała wzrost siły jej krajów – połączone razem mają bardzo dużą siłę głosów w Radzie, dzięki niej jesteśmy w UE siłą, z którą należy się liczyć – zaznaczył szef BPM.

– Ten szczyt jest planowany w bardzo dobrym momencie. W ostatnich tygodniach Prezydent swoimi rozmowami bardzo dokładnie i skutecznie nakreślił wśród europejskich przywódców to, co się dzieje na wschodniej granicy, i ten punkt widzenia został przyjęty – dodał Kumoch.

Szef BPM poinformował także, że spotkanie prezydentów odbędzie się w okrojonym składzie, ze względu na sprawy zdrowotne prezydenta Czech Miloša Zemana.

Spotkanie prezydentów V4 składać się będzie z dwóch sesji. Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 10.00, a jej tytuł to „The Next 30 Years of V4: The Potential Directions of our Cooperation”. Druga sesja, pod tytułem „Values and Interests in a Changing Geopolitical Landscape” rozpocznie się o godz. 11.30. Po sesjach, o godz. 12.45, planowane są wystąpienia prezydentów.

We wtorek Prezydent Andrzej Duda weźmie natomiast udział w otwarciu panelu pt. „Leaders for the New World” podczas szczytu Planet Budapest 2021 poświęconego problematyce zrównoważonego rozwoju. Będzie to ostatni dzień wizyty na Węgrzech. (PAP/WP)