
Solidarność dla Ukrainy wobec rosyjskich nacisków i prowokacji oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie – to główne tematy szczytu Trójkąta Lubelskiego, który odbył się w Hucie na Ukrainie. To także kolejna okazja do podkreślenia, że Polska i Litwa wspierają ukraińską integrację euroatlantycką. – Dzisiaj bezpieczeństwo Ukrainy i regionu jest sprawą fundamentalną. Sąsiedzi i NATO powinni wykazać determinację przy wzmacnianiu Ukrainy – mówił Prezydent RP.
Razem z przywódcami Litwy i Ukrainy: Gitanasem Nausėdą i Wołodymyrem Zełenskim Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego. Główny cel spotkania to udzielenie Ukrainie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji.
Nadzwyczajny szczyt Trójkąta Lubelskiego został zwołany na prośbę Wołodymyra Zełenskiego.
Na początku grudnia Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali online; przyjęli wówczas wspólne oświadczenie z okazji 30–lecia niepodległości Ukrainy. Przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, podkreślili także poparcie dla integralności Ukrainy.
Dziś Prezydenci podpisali tę WSPÓLNĄ DEKLARACJĘ.
Bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną. Nie wolno pozwolić na to, aby jakikolwiek skuteczny atak mógł zostać na Ukrainę przeprowadzony, trzeba czynić wszystko, aby takiemu atakowi zapobiec – podkreślił Prezydent RP podczas konferencji prasowej.
– W otaczającej nas przestrzeni mamy do czynienia z dwoma kryzysami. Pierwszy to kryzys graniczny wywołany przez reżim białoruski, wspierany z Moskwy; atak ten jest odpierany przez naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, wspieranych przez wojsko – mówił Andrzej Duda, akcentując, że jest także problem Litwy, bo i na litewską granicę „migranci byli brutalnie pchani”. – W każdym przypadku były to próby przełamania granicy w niedozwolonych miejscach. – Drugi problem dotyczy intensyfikacji obecności militarnej oddziałów rosyjskich w pobliżu granicy rosyjsko–ukraińskiej i białorusko–polskiej. Te działania niepokoją nie tylko nas, ale i naszych sojuszników z NATO – dodał.
Andrzej Duda przypomniał, że w ciągu ostatnich tygodni rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO, a także w formacie B9 z Prezydentem USA Joe Bidenem i naszymi partnerami z zachodu Europy. – Nasza polityka jest aktywna i wierzę, że w jej wyniku uda nam się zbudować silną platformę bezpieczeństwa – podsumował.
Może Cię zainteresować Rozmowa Prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy Wspólna Deklaracja Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy [PL/EN] Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy wzywają do sankcji na RosjęW drodze na spotkanie z Prezydentami Ukrainy i Litwy Prezydent Andrzej Duda zatrzymał się w Czarnym Lesie przy mogile upamiętniającej przedstawicieli polskiej inteligencji zamordowanych w Stanisławowie i okolicach w czasie II wojny światowej. Odwiedził także Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano–Frankiwsku – miejsce edukacji i integracji dla Polaków mieszkających na Ukrainie.
Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.