Menu rozwijane

28 czerwca 2022

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Madrytu, gdzie bierze udział w Spotkaniu Głów Państw i Szefów Rządów państw NATO.

005_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_family_photo_20220628_MB2_4894.jpg [471.26 KB]

Na początku wizyty w Madrycie Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w uroczystym obiedzie wydawanym przez Jego Królewską Mość Filipa VI Króla Hiszpanii i Jej Królewską Mość Letycję Królową Hiszpanii. 

011_Para_Prezydencka_Madryt_powitanie_20220628__FCO0710.jpg [510.39 KB]

W kuluarach szczytu Andrzej Duda odbył rozmowy z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, a następnie z Kanclerzem Olafem Scholzem. – Rozmawiamy o tym, w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw, które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę – mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Jednocześnie wszyscy są pod wrażeniem sukcesu negocjacji między Turcją a Finlandią i Szwecją. Rozmowy są bardzo konstruktywne.

Prezydent RP spotkał się również z Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. Dziś Andrzej Duda między innymi planuje rozmowy z Prezydentem Korei Południowej i Premierem Australii.

Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (1)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (2)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (3)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (4)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (5)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (6)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję. fot. Casa de SM El Rey / Francisco Gomez (7)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję. fot. Casa de SM El Rey / Francisco Gomez (8)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję. fot. Casa de SM El Rey / Francisco Gomez (9)
Madryt | Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Agata Kornhauser–Duda podczas uroczystego obiadu wydawanego przez Króla Hiszpanii Filipa VI i Królową Letycję (10)
001_Para_Prezydencka_Madryt_powitanie_20220628_MB2_4818.jpg
002_Para_Prezydencka_Madryt_powitanie_20220628_MB2_4827.jpg
006_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_family_photo_20220628_MB1_2089.jpg
005_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_family_photo_20220628_MB2_4894.jpg
004_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_family_photo_20220628_MB1_2083.jpg
003_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_family_photo_20220628_MB1_2079.jpg
012_Andrzej_Duda_Madryt_NATO_20220628__FCO2051.jpg
011_Para_Prezydencka_Madryt_powitanie_20220628__FCO0710.jpg
010_Para_Prezydencka_Madryt_powitanie_20220628__FCO0708.jpg
013_Agata_Kornhauser-Duda_Madryt_NATO_20220628_IMG_5340.jpg

– W poniedziałek, po powrocie zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa – zapowiedział przed wylotem Andrzej Duda. – W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem; czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił.

– To bardzo ważny szczyt, który po 2016 roku, po spotkaniu w Warszawie, ma szanse być szczytem przełomowym dla sojuszu i dla budowy architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy, ale nie tylko. Będziemy rozmawiali również o bezpieczeństwie choćby w rejonie Indo–Pacyfiku – mówił na briefingu prasowym Prezydent RP.
CAŁA WYPOWIEDŹ >>
ENGLISH VERSION >>

„Wobec rosyjskiej agresji najważniejsza jest jedność”

– Jedność jest dzisiaj najważniejsza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wobec tego wszystkiego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wobec tych tragedii, które mają miejsce, które widzieliśmy w Buczy, w Mariupolu, innych miejscach – mówił Andrzej Duda. – Ważną sprawą jest, aby odpowiedź NATO była twarda i silna – podkreślił i dodał:

– W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Najwyższy czas na to, aby całkowicie zmienić podejście. Dzisiaj Rosja jest największym zagrożeniem dla państw sojuszu, przede wszystkim dla tych na wschodniej flance, dla państw bałtyckich, dla Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i nikt co do tego nie ma wątpliwości, dlatego zabiegamy także i o wzmocnienie obecności NATO–owskiej na wschodniej flance, po drugie także o wzmocnienie gotowości.

– Będą złożone w tej sprawie deklaracje przez poszczególne państwa. Mamy nadzieję, że także i naszych sojuszników w stosunku do obecności w naszym kraju. Ale będzie również polska deklaracja jeżeli chodzi o wzmocnienie sojusznicze w państwach, które są naszymi aliantami w ramach sojuszu – zapowiedział Prezydent RP.

Zabiegamy o wzmocnienie obecności NATO–owskiej na wschodniej flance, po drugie także o wzmocnienie gotowości – Prezydent RP przed szczytem Sojuszu w Madrycie.

Wczoraj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada. – Prezydent chciał poznać opinie strony rządowej oraz wojska na tematy, które będą wymagały uzgodnień jeszcze w trakcie samego Szczytu NATO – komentował później szef BBN Paweł Soloch.