Menu rozwijane

03 grudnia 2021

W sobotę rozpocznie się wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Katarze kraju, który jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Prezydentowi będzie towarzyszyć Małżonka.

 – Polska postawiła na gaz LNG, budując gazoport w Świnoujściu i rozbudowując system gazoportów i przesyłu gazu. Katar to jeden z naszych najważniejszych partnerów w związku z rozwojem technologii LNG i inwestycjami w ten rodzaj odbioru surowca i ta rola będzie wzrastać – mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Gaz katarski już trafia systematycznie do gazoportu w Świnoujściu.

 Wizyta w Katarze dotyczy nie tylko naszego bezpieczeństwa energetycznego, ale i naszych sąsiadów, robimy wszystko, aby przeciwdziałać szantażowi gazowemu.

– Ta wizyta jest szczególnie ważna wobec sytuacji na rynkach – wzrostu ceny surowca – oraz szantażów gazowych, które się odbywają niedaleko naszych granic – podkreślił prezydencki minister. – Niedawno ofiarą takiego szantażu padła Mołdawia. Liczymy się z tym, że może się to zdarzyć także na Ukrainie. Polska bardzo mocno dąży do tego, by nie tylko zapewnić bezpieczeństwo surowcowe sobie – bo to bezpieczeństwo jest – ale również i swoim partnerom i uniemożliwić ich terroryzowanie – wyjaśnił.

Prezydent spotka się z Emirem Kataru, a także z Premierem tego państwa. Weźmie udział również w polsko–katarskim okrągłym stole biznesowym. Głównymi tematami rozmów będą surowce, bezpieczeństwo energetyczne Polski i katarskie inwestycje w poszukiwanie nowych technologii pozyskiwania energii.

Sytuacja na europejskim rynku energii i współpraca polsko–katarska w sektorze gazowym, w tym inwestycje w nowe technologie związane z transformacją energetyczną, były tematami dwóch zwołanych w tym tygodniu przez Prezydenta spotkań z szefami spółek Skarbu Państwa, zajmujących się energią, a także wicepremierem Jackiem Sasinem i Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz z ekspertami w tej dziedzinie. – Prezydent przykłada do tej wizyty bardzo dużą wagę, ponieważ uważa, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest jednym z najistotniejszych zagadnień, stąd oba spotkania przed wylotem do Kataru – podsumował.

– Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie surowca i ta rola będzie wzrastać. Spodziewamy się również rozwoju stosunków handlowych w innych dziedzinach – podkreślił Jakub Kumoch.

Jak zaznaczył, jest to także istotna wizyta w kontekście tzw. kryzysu migracyjnego wywołanego przez Aleksandra Łukaszenkę – Jesteśmy bardzo wdzięczni Katarowi, że jego linie lotnicze nie brały udziału w przywożeniu nielegalnych migrantów.  Podczas wizyty przygotowawczej w Katarze spotkaliśmy się z pełnym zrozumieniem dla naszej polityki wobec sytuacji granicznej. Bardzo jasno wybrzmiało podczas rozmów, że ludzie Bliskiego Wschodu są wykorzystywani przez reżim Aleksandra Łukaszenki, który naraża ich życie i zdrowie, i że nasza postawa utrudnia, a w efekcie uniemożliwia oszukiwanie ludzi na Bliskim Wschodzie i transportowanie ich na Białoruś, gdzie są cynicznie i brutalnie wykorzystywani – mówi Jakub Kumoch. Jest pełne zrozumienie ze strony katarskiej dla naszego stanowiska – akcentuje szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej.