Menu rozwijane

21 maja 2021

W przyszłym tygodniu Para Prezydencka złoży wizytę w Turcji. W programie rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana oraz obu delegacji. Minister Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

– Pozycje Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu – podkreślił Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

– Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego – zaznaczył Krzysztof Szczerski. Poinformował, że Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w zakresie współpracy gospodarczej. W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu – dodał prezydencki minister.

– Rozmowy będą dotyczyły też współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych oraz handlu – powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że ważnym elementem kontaktów polsko-tureckich jest też edukacja. – W Polsce przebywa ponad dwa tysiące tureckich studentów w ramach unijnego programu Erasmus. Polska jest jednym z pierwszorzędnych kierunków wyjazdów tureckich studentów w ramach Erasmusa do Unii Europejskiej – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Prezydenci Duda i Erdogan omówią też sprawy związane z turystyką. – Mamy więc bardzo duży obszar rozmów politycznych i gospodarczych między Polską a Turcją – zaznaczył prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas wizyty Prezydenta dojdzie do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa oraz sportu i turystyki. Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas wizyty Prezydent spotka się też z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Jak dodał, „ma to ważny wymiar dla społeczności prawosławnej mieszkającej w Polsce”. Krzysztof Szczerski poinformował, że polska Para Prezydencka odwiedzi też Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie Adampol (Polonezköy).

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zaznaczył, że w 2017 r. Polskę odwiedził Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Poprzednia wizyta polskiego Prezydenta – Bronisława Komorowskiego – w Turcji miała miejsce w 2014 r. Turcję odwiedził też w 2007 r. Prezydent Lech Kaczyński.

Prosto z Turcji Para Prezydencka uda się do Gruzji.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej o wizycie Prezydenta w Turcji
o674269202.jpg