Menu rozwijane

28 listopada 2021

Na zaproszenie strony łotewskiej sekretarz stanu w KPRP Jakub Kumoch wziął udział online w wydarzeniu promującym Inicjatywę Trójmorza na wystawie World EXPO 2020 w Dubaju.

Zabierając głos po wystąpieniu otwierającym Prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa, minister Kumoch wyraził pełne wsparcie dla Łotwy, która w 2022 r. będzie organizatorem Szczytu Inicjatywy Trójmorza oraz towarzyszącego mu Forum Biznesu.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP przypomniał, że format współpracy trójmorskiej został zainicjowany w 2015 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz ówczesną Prezydent Chorwacji Kolindę Grabar–Kitarovič. Następnie odniósł się do celów strategicznych współpracy trójmorskiej, które obejmują rozwój infrastruktury energetycznej, transportowej oraz cyfrowej w układzie regionalnym płn.–płd.

Minister Kumoch podkreślił dynamiczny rozwój gospodarek państw członkowskich regionu Trójmorza, który jest znacznie wyższy od średniej unijnej. Wyraził również przekonanie, że promocja Inicjatywy Trójmorza w Dubaju, może przyczynić się do wzrostu zainteresowania nią ze strony arabskich państw regionu Zatoki Perskiej.